“Bu vahşete karşı sessiz kalmayacağız, alışmayacağız, susmayacağız”

CHP Kırklareli Kadın Kolları İl Başkanlığı, geçtiğimiz günlerde çocuğunun gözleri önünde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut cinayeti hakkında basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklamasını CHP Kırklareli Kadın Kolları İl Başkanı Sevil Kaynak okudu. Kaynak, açıklamasında “Bu vahşete karşı sessiz kalmayacağız, alışmayacağız, susmayacağız, kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz.” cümlesine vurgu yaptı.

Geçtiğimiz günlerde eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde öldürülen Emine Bulut için Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Kadın Kolları İl Başkanlığı bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan CHP Kırklareli Kadın Kolları İl Başkanı Sevil Kaynak, “Bu vahşete karşı sessiz kalmayacağız, alışmayacağız, susmayacağız, kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
“Bilinsin ki kimse
bu cinayetten kendini
aklayamaz”
Türkiye’de kadın olmanın oldukça zor olduğunu belirten Kaynak, “Ölmek istemiyorum’ diyen bir anne, ‘Anne lütfen ölme’ diyen bir evlat. Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk. Yine bir kadın eski eşi tarafından öldürüldü, hem de çocuğunun gözleri önünde. ‘Ölmek istemiyorum’ diye feryat eden Emine Bulut eski eşi tarafından öldürüldü! Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık oluyoruz. Her gün onlarca kız kardeşimiz erkek şiddetine maruz kalıyor. Yetmiyor, katilin ceza alması için mücadele etmemiz gerekiyor! Çünkü bu ülkede kadın katili erkeklerin ceza alması için mücadele etmek gerekiyor! Çünkü bu ülkede adalet de erkek! Bilinsin ki kimse bu cinayetten kendini aklayamaz: Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, ‘ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır. Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi? Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması? Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. “ şeklinde konuştu.
“Bir kişi daha
eksilmeyeceğiz dedikçe onlarca eksiliyoruz”
6284 Sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanması gerektiğinin altını çizen Sevil Kaynak, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 Sayılı Koruma Kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek” dedi.
“Biz iyi hal indirimi
istemiyoruz”
Bu olaylara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen CHP Kırklareli Kadın Kolları İl Başkanı Sevil Kaynak, “Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek! Çocuklar ağlamayacak" ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol