Bu Kadar Da Olmaz Ki!

180 milyon yıllık Dupnisa Mağarası, inşaat tehdidiyle karşı karşıya. Mağaranın önündeki İl Özel İdaresi’ne ait arazilerde apart otel projesine onay çıkması bir kez daha bu kadar da olmaz ki dedirti.

Kararla ilgili bölge halkının ve doğaseverlerin tepkili olması dikkatlerden kaçmazken doğal bir varlığın daha bu şartlar altında yok olma tehlikesine gireceği belirtildi.
Alınan karara tepki gösteren bölge sakinleri çalışmalara itiraz etse de son sözü Kırklareli Valiliğinin vereceği ifade edildi.
Kırklareli Kent Konseyi Başkanlığı, il genel meclisine başvurarak Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanlığı ve mağara federasyonu başkanlığının görüşlerini sundu.
Alınan görüşler ve düzenlenen raporda şu ifadelere yer verildiği belirtildi: “Kırklareli, Demirköy ilçesi, Sarpdere Mahallesi’nde bulunan ve 180 milyon yıl önce oluştuğu belirtilen Dupnisa Mağarası tehdit altında. Mağaranın önündeki İl Özel İdaresi’ne ait arazilerde apart otel projesine onay çıktı. İl genel meclisi dün toplanarak apart otel projesinin inşaatının durdurulmasını istedi. Kırklareli İl Özel İdaresi mülkiyetinde bulunan ve Trakya’da turizme açılan ilk ve tek mağara olan Dupnisa Mağarası’nın önünde yer alan ve kayıtlarda “tarla” olarak görünen iki araziyle ilgili Kırklareli İl Genel Meclisi’ne 15 Haziran 2020 tarihinde teklif geldi.

Teklifte, mağara bölgesine turistik tesis yapılmak üzere 25 yıllığına kiralama kararı alındığı ve bu karara istinaden turizm alanı olarak kullanılması için kiraya verilmesi amacıyla ihaleye çıkılmak için yetki istendi. Mecliste yetki verildi. Bölgede inşaat çalışmaları başladı.
Görüşlerde mağaranın 2. derece sit alanı olduğunu ve içinde binlerce yarasanın yaşadığının altı çizilerek projede özel ekosisteminin dikkate alınmadığına dikkat çekildi. Apart otel projesinin uygulandığında çevre ve doğa yapısının bozulacağı kaydedilen görüşte, projenin geri dönülemez zararlar vereceği nedeniyle durdurulması talep edildi. Meclis dün tekrar toplandı. Talebi değerlendirmeye alarak mağarada binlerce yarasanın yaşadığı, kendisine has bitki yapısı, canlı yapısı, özel ekosistemi dikkate alındığında otel projesinin uygun olmadığı görüşüne vararak otel inşaatının durdurulmasına karar verdi. (E.Baycan)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. yorumu vermeliydiniz 13 Ekim 2021 Çarşamba 15:01:18

    Ki eşkiyalığın cezasız kalmayıp onları insan evrimi akımından ayırıp yarı-hayvan evriminden tekrar başlatacağını şimdiden öğrenmiş olurlardı...

  2. insanlıktan affedilecekler 14 Ekim 2021 Perşembe 12:40:13

    "Bu kadar da olmaz ki"leri eylemek şampiyonlarında hiçbir vicdanî vasıf olmadığından yapmayacakları birşey yok gibiyse de insanlaşma derslerinde yapları yapmaları öğreninceye kadar tımar edilecekler sürgün planetlerinde...