Belediye elektrik borcunu banka kredisiyle ödeyecek

Kırklareli Belediye Meclisi Ağustos ayı Meclis toplantısını dün gerçekleştirdi. Mecliste “Belediye Başkanlığına ait konuların görüşülmesi” kapsamında, kurumun TREPAŞ’a olan elektrik borcu görüşüldü. Belediye Başkanı tarafından yapılan bilgilendirmede Kırklareli Belediyesinin TREPAŞ’a 7 Milyon TL elektrik borcu bulunduğunu, bu borcu ödemek için bir kamu veya özel bankadan kredi çekilmesinin uygun olacağını ifade etti. Meclis üyeleri bu konuda Belediye Başkanına oy birliği ile yetki verdiler…

Kırklareli Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısını dün saat 15.00’de Belediyenin Meclis toplantısında gerçekleştirdi. Görüşülen az sayıdaki gündem maddeleri arasında en dikkat çekici olanı ise Gündemin 11. maddesinde yer alan “Belediye Başkanlığına ait konuların görüşülmesi” kapsamında Kırklareli Belediyesinin, TREPAŞ’a olan elektrik borcu oldu. Kırklareli Belediye Başkanı tarafından yapılan bilgilendirmede şunlar kaydedildi; “Kırklareli Belediyesinin TREPAŞ’a olan elektrik borcu 7 Milyon TL’dir. Kurum bu borca yüzde 19,20 faiz uygulamaktadır. Bu yüksek faiz karşısında, şu anda daha uygun faizleri bulunan kamu veya özel bankalardan kredi çekmek kararına varılmıştır. 

Yaklaşık yüzde 9 oranında faizli, 3 yıl ödeme planıyla 5 Milyon TL kredi çekmeyi uygun gördük. Elektrik borcumuzu peşin ödediğimiz taktirde TREPAŞ 1 Milyon TL indirim uygulayacak. 1 Milyon TL de kendi kaynaklarımızdan oluşturarak toplam 6 Milyon TL ödeyerek, kuruma olan borcumuzu sıfırlamak istiyoruz.”
Belediye Başkanının yaptığı bu bilgilendirmenin ardından Meclis üyeleri oy birliği ile kendisini konu hakkında yetkili kıldı.
Meclisin diğer gündem maddeleri çerçevesinde ilk olarak dolu memur kadro derecesinin yükseltilmesi ve 1 adet sözleşmeli personel (tekniker) çalıştırılması ve ücretinin belirlenmesi görüşüldü. Ayrıca Belediye Norm Kadro çerçevesinde jeolog ve teknisyen kadrolarının iptal edilerek, ihtiyaç duyulması üzerine 2 adet 6. dereceli tekniker kadrosunun ihdas edilmesi, ihdas olunan kadrolarda sözleşmeli personel (tekniker) çalıştırılması ve ücretinin belirlenmesi görüşüldü. Bu teklifler oy birliği ile kabul gördü.
Gündemin 4. maddesi kapsamında görüşülen; ilimizde çalışan servis araçlarının “S” (Servis Aracı) plakaya tahsis esaslı geçilmesi kararının alınması ve “S” plaka sayısının belirlenmesi konusu ise Ulaşım Komisyonuna havale edildi.
Yine “Yayla Meydanı Cephe ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında AB ve YÖK Komisyon Başkanı Coşkun Toklucu’nun 20.07.2020 tarihli dilekçesi, ilgili komisyona havale edildi.
768. Sokağın adı artık “Ihlamur Sokak”
Vatandaşlar tarafından Belediye Meclisine yapılan müracaatlar kapsamında Kırklareli Fenerbahçe Derneği Başkanı Murat Uzun’un Atatürk Mahallesi 2100. Sokak isminin “Fenerbahçe Sokağı” olarak değiştirilmesi talebi ilgili komisyona havale edildi.
Geçen ayki Meclis toplantısından havale edilen; Karakaş mahallesi 768. Sokak isminin sokakta çok sayıda ıhlamur ağacının bulunması sebebi ile “Ihlamur Sokak” olarak değiştirilmesi talebi de İmar ve Çeşitli İşler Komisyonunca oybirliği ile uygun bulundu. Rapor Meclis üyeleri tarafından da kabul gördü.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol