“Bebek Dostu İl” unvanını elinde bulunduran Kırklareli bu kez “Altın Bebek Dostu İl” unvanı için çabalıyor

Kırklareli İl Genel Meclisi’ne başvuruda bulunan Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü verdiği teklifle Kırklareli’nin “Bebek Dostu İl” unvanını“, “Altın Bebek Dostu İl” olarak üst aşamaya taşımak istiyor. Bu kapsamda 2 Ağustos’ta yapılan görüşmelerde Aile, Çocuk ve Engelliler Komisyonu’na havale edilen konu üzerine İl Genel Meclis üyeleri İl Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Çiğdem Cerit’i ziyaret etti. Ziyarette “Altın Bebek Dostu İl” konuşuldu

Kırklareli İl Genel Meclisi’nin 2 Ağustos 2022 tarihli 2’nci Birleşiminde gündemin i2’nci maddesi olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nün İl Genel Meclisi’ne sunduğu “Altın bebek Dostu İl Unvanı” almayı hedeflediğinden 2021/10 Sayılı Bebek ve Küçük Çocuk Beslenme Programları Genelgesi kriterleri doğrultusunda teklifin görüşülmesi konusu ele alındı. Konu hakkında beklentilerin neler olduğu noktasında konunun araştırılmasını isteyen İl Genel Meclisi Üyeleri bu gündem maddesini incelemek üzere Aile, Çocuk Ve Engelliler Komisyonu’na havale etti. Bunun ardından önceki gün Kırklareli İl Genel Meclisi Üyeleri Nülüfer Erol, Yeşim Girgin, Hüseyin Tuzcu, Volkan Ertan ve Kamer Tuna, İl Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Çiğdem Cerit’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından İl Sağlık Müdürü Cerit, “Altın Bebek Dostu İl Ne Demektir?” konusunda bir paylaşımda bulundu. Cerit paylaşımında, “Sağlık Bakanlığımız tarafından emzirmenin korunması, anne sütünün özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak 1991 yılından bu yana “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı yürütülmektedir. 04.10.2004 tarihinde Bakanlığımız değerlendirmesi sonucunda Kırklareli ili “Bebek Dostu il” unvanını almıştır.
Anne karnında başlayan ve doğumdan itibaren iki yaşın sonuna kadar devam eden süreç “kritik pencere” dönemidir. Büyüme ve gelişmenin ideal şartlarda olabilmesi için bu dönemdeki beslenme çok önemlidir. Bebeklerin anne sütünü almalarının desteklenmesi amacıyla; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 13 Nisan 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Doğum Sebebiyle Verilecek İzinler yönetmeliğinde süt izni ile ilgili “Kadına, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden ilk 6 ayda günde 3 saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda kadının tercihi esastır” hükmü yer almaktadır. Kırklareli Sağlık Müdürlüğü olarak anne ve bebeklerin daha sağlıklı yaşamalarını sağlamak ve anne sütündeki doğru uygulamaları devam ettirmek için Bebek Dostu İl unvanımızı Altın Bebek Dostu İl olarak devam ettirmek istiyoruz. 
Sağlık Bakanlığımızın 2021/10 sayılı “Bebek ve Küçük Çocuk Beslenme Programları” Genelgesi uyarınca belirlenen, Altın Bebek Dostu İl Kriterlerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Sağlıklı Bebek, Sağlıklı Toplum, Sağlıklı Nesil” ifadelerine yer verdi. (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol