Başkan Becan Mecliste Şoku Yaşadı

Uzunköprü Belediyeye meclisinin 5 Temmuz salı günü gerçekleşen Temmuz ayı belediye meclis toplantısında kendi önerdiği ismi dahi komisyona seçtiremeyecek duruma düşen Belediye Başkanı Özlem Becan adeta şoku yaşadı. Şehir İçi ulaşım ücretlerine zam talebinin komisyona havale edilmeden hemen belirlenmesini öneren Becan’ın bu isteği de meclis tarafından kabul görmeyerek ilgili madde komisyona havale edildi. Çok konuşulacak toplantının ayrıntıları haberimizde…

Haziran ayı Meclis toplantısının plan bütçe ve ulaşım komisyonlarında ki görevlerinden istifa eden CHP’li meclis üyeleri Şerafettin Çakır’ın yerine CHP’li bir başka üye seçilmesi konusunda ilk kriz patlak verdi. CHP grubunun dolayısıyla Başkan Becan’ın da desteklediği isim Asuman Karaağaç yerine kendisinin de aday olduğunu söyleyen bir diğer CHP’li meclis üyesi Edip Can Yayalar seçildi. Asuman Karağaç’a oy veren Becan oylama sonucunda neye uğradığını şaşırdı.

BECAN’IN ‘ULAŞIMA ZAM TALEBİ
HEMEN KARARA BAĞLANSIN’ İSTEĞİ DE KABUL GÖRMEDİ
Santer Minibüsçüler Taşıyıcılar Kooperatifinin yolcu taşımacılığı ücret zammı talebinin görüşülmesi maddesinde de Belediye Başkanı Özlem Becan’ın dediği olmadı. Belediye Başkanı Özlem Becan’ın şehir içi ücret artış talebinin komisyona havale edilmesine yönelik ret kararına rağmen 6 ret-10 kabul oyuyla Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Mustafa Ravalı’nın talebi yönünde komisyona havale edildi. 15 Meclis üyesi arasında yapılan oylama sonucunda 8 oy destek hizmetleri yerine farklı bir müdürlük kapatılsın, 7 oy ise destek hizmetleri müdürlüğü kapatılsın yönünde olsa da Başkan Özlem Becan’ın destek hizmetleri müdürlüğü kapatılsın yönünde vermiş olduğu görüş neticesinde 8-8 sonuçlanmış oldu. Başkanın beraberlik halinde oyunun iki oy sayılması neticesinde de; Destek Hizmetleri Müdürlüğü kapatılarak iş ve işlemlerinin Mali Hizmetler Müdürlüğü’nce yürütülmesi, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurulması” onaylandı.

EK BÜTÇE OYLAMASINDA DAHİ CHP’DE AYRIŞMA YAŞANDI
Ek bütçesin onaylanması esnasında da CHP’li meclis üyesi Birsen Çotra tasarruf planının ön plana çıkarılması ve birim müdürlükleri tarafından plan bütçe komisyonunda gerekli izahatin yapılmadığını ifade ederek mecliste de ret yönünde görüş bildirdi. CHP’li Edip Can Yayalar ve Şerafettin Çakır ek bütçe için çekimser oy kullanarak Çotra’ya destek çıktılar. Oylama sonucu ek bütçe oy çokluğu ile kabul edildi.

BECAN, ULUSOY’UN ALACAĞI MAAŞ
KONUSUNDA DA İSTEDİĞİ
SONUCU ALAMADI
Plan bütçe komisyonu üyesi olarak görev yapan belediye Meclis üyelerinden İyi Partili Hakan Doğan net 8 BİN TL, CHP’li Erbil İşeri ise belediye başkanının maaşının 2/3 oranında verilmesi görüşlerine rağmen komisyonda yer alan CHP’li diğer isim Birsen Çotra ve AK Parti’li meclis üyesi İsmail Ateş’in asgari ücret teklifli oy çokluğu ile kabul gördü.
Ali Bülent Ulusoy’un kurallar gereği oylamada yer almadığı Belediye meclisinde ise bu karara CHP’li belediye meclis üyesi Ogan Ersoy çekimser oyu kullandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol