Başkan Ali Fuat Şeker’den kış lastiği uyarısı!

2012 yılından bu yana ülkemizde kış lastiği uygulamasının zorunlu olarak uygulandığını belirten Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker;
“Bu yıl ilk kez yeni yasal düzenleme ile ticari araçların yanı sıra binek araçlar da dahil edildi” dedi.

Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker kış aylarında şoförlere önemli uyarıda bulundu. Uyarısında Şeker Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğde ülkemiz karayollarında seyreden yabancı plakalı araçlar da dahil olmak üzere ticari ve özel tüm araçlar için kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildiğini belirtti.
Başkanı Ali Fuat Şeker “1 Aralık- 1 Nisan arasındaki dört aylık kış döneminde şehirlerarası yollarda seyahat eden bütün araçlar kış lastiği kullanmak zorunda. Şehir içinde uygulama yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler tarafından belirlenecek ve duyurulacak.

Valilikler, tarih aralığını öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırabilecek.”
“Zincir olmasına rağmen yine
kış lastiği olmak zorunda”
“Sürücülerimiz tarafından en çok merak konusu olan zincirim var, yine de kış lastiği takmam
gerekir mi? sorusuna cevap verecek olursak araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçebilecek. Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçların da kış koşullarında zincir bulundur-
ması zorunlu”
“Denetimlerde
belediyeler de yetkili”
“Şehirlerarası yollarda yapılan kış lastiği denetimlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki denetim birimlerinin yanı sıra belediye birimleri de bu yıl itibarıyla kış lastiği denetimi yapacak”
“Ceza 625 TL”
“Kış lastiği uygulamasında zorunluluğa uymayan bütün ticari ve özel otomobiller de dahil olmak üzere sürücülerimiz 625 TL ceza kesilecek. Son yıllarda kış lastiği bilinci önemi arttı. Kış koşullarında özellikle karayollarımızda güvenli sürüş ve akıcı bir trafik için kış lastiği kullanımının önemine dikkat çekiyoruz. Para cezası binek otolarının 4 adet kış lastiği maliyetinin büyük bir kısmını karşıladığı için sürücüler hem kendi can ve mal emniyeti hem de mevzuatın gereğini yerine getirmek adına uygulamayı benimseyecektir. Özel otomobillerin de ilk kez kapsam altına alınmasıyla birlikte uygulama genele yayılacaktır” dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol