Asfalt Sezonu Dualarla Açıldı

Kırklareli İl Özel İdaresi 2022 Yılı Asfalt Sezonu dualar eşliğinde açıldı. İl Özel İdare Hizmet Birimlerinde düzenlenen törenle sezonun açılışı yapılırken burada konuşan Kırklareli Valisi Birol Ekici, demokratik bir program hazırlama geleneği olan İl Genel Meclisi’nin hazırladığı tüm projeleri hayata geçirmek için çalışacağına söz verdi. Ekici diğer illerde uygulanan başarılı projelerin de Kırklareli’nde uygulanabilmesi için Milletvekillerinden ve İl Genel Meclisinden destek istedi. 
Törene katılan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise milletvekilleri olarak Kırklareli’ne gelen kaynakları artırmak için çalıştıklarını ifade ederek 130 milyon TL İl Özel İdare bütçesine ek olarak bu yıl 15 milyon TL daha İçişleri Bakanlığı kanalı ile ek bütçe geleceğinin müjdesini verdi. CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan da köyünü kalkındıramayan bir toplumun kalkınmasının mümkün olmadığını belirterek, “Türkiye’nin kalkınması için, dünyaya örnek olmak için el ele vermekten öte bir şey yok. Başarı çalışmak, el ele vermek ve herkesin hakkını teslim etmekten geçer” dedi.

Kırklareli İl Özel İdaresi 2022 Yılı Asfalt Sezonu İl Özel İdaresi Hizmet Birimlerinde düzenlenen törenle açıldı. Buradaki törene Kırklareli Valisi Birol Ekici, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu, Türkiye YOL-İŞ Sendikası İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Güvenç Aygün, İl Genel Meclis Üyeleri ve İl Özel İdare çalışanları katıldı. 
Törenin ilk konuşmasını Türkiye YOL-İŞ Sendikası İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Güvenç Aygün yaptı. Aygün, 2022 yılı asfalt sezonunun hayırlı olmasını diledi. Aygün, “Sayın Valimize bütün işçi sınıfı adına ilimize hoş geldiniz hayırlı olsun diyorum. Bugüne kadar yapmış olduğu hizmetleri duyduk gördük inşallah bundan sonrada Allah sağlıklı sıhhat içinde burada da devletimize, milletimize güzel işler yapmayı nasip eylesin” dedi.
50 km sathi asfalt 
kaplama, 10 km de 
bitümlü sıcak kaplama 
yapılacak
Daha sonra konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu da İl Özel İdaresi sorumluluk alanında 2576 km yol ağı bulunduğunu, bunun 1369 km’sinin sathi asfalt kaplamadan oluştuğunu belirtti. Kalan 20 km’sinin bitümlü sıcak kaplama, 19 km’sinin beton yol, 823 km’sinin stabilize, 16 km’sinin tesviye ve 90 km’si de ham yol olarak standartlaştırıldığı bilgisini veren Kuşoğlu, “2022 yılı İl Özel İdaresi yatırım programımızda 6 km, KÖYDES programımızda 11 km protokollü işler çerçevesinde 23 km olmak üzere toplam 50 km sathi asfalt kaplama planlanmıştır. 10 km de bitümlü sıcak kaplama yapılacaktır. Bunun yanı sıra bariyer yapılması, mezarlık yollarını bakım ve onarımı, tarla yolları, trapez kanal yapılması, 98 proje kapsamda 83 bin 520 metrekare kilitli parke taş, tarımsal sulama, 31 köyümüzde atıksu, 6 köyümüzde tarımsal sulama, 74 köyümüzde içme suyu ile ilgili iş ve işlemleri gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bahsi geçen köy yollarımızın rutin bakım ve onarımı, kış aylarında karla mücadele çalışmaları, trafik işaret ve levhalarının onarılması, montaj ve demontaj işleri çizgi çalışmaları devam etmektedir. İl Özel İdaresi ve KÖYDES projesi kapsamında bizlere destek veren Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimize, Meclis Başkanlarımıza, Meclis Üyelerimize ve çalışmaktan gurur duyduğum personel arkadaşlarıma teşekkür eder, sezonumuzun hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.
30 milyon TL kredi ile yeni araçlar alınacak
Kuşoğlu’nun ardından konuşan İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç söz aldı. Karakoç, saatlerce güneşin altında sıcak asfalta karşı çalışan işçileri tebrik ederek ve emekle için teşekkür ederek başladığı konuşmasında araç parkında eksiklikler gördüklerini bunların giderilmesi noktasında 30 milyon Lira kredi talebinde bulunduklarını kredilerinin de kabul edildiğini bildirdi. Karakoç araç parkına yeni araçlar alınacağını söyledi. Karakoç; “Her yıl burada asfalt törenimizi yapıyoruz. 8 yıldır bende katılıyorum. Bizler bir bütünüz. Emeği ile çalışan işçi arkadaşlarımız ve memur arkadaşlarımız. Kendilerini İl Genel Meclisi adına yürekten kutlarım. Bu güneşin altında biz 5 dakika duramıyoruz sizler saatlerce asfalt yol üzerinde, asfalt makinasının arkasında veya tarla yollarında, dozerinizde, greyderinizde emek harcıyor alın teri döküyorsunuz. Gerçekten kutsal bir görev yapıyorsunuz. Bu kutsal görevle ilimiz adına olumlu işler yapıldı son 10 yıl içerisinde. Bundan önceki dönemde de gerçekten kutsal işler yaptınız. Makine parkımıza baktığımızda araçlarımızın bazı noksanlarının olduğu gördük. Genel Sekreterimiz, çalışanlarımız bunları dile getirdiler. Bizde bu yıl İl Genel Meclisinden filomuzu zenginleştirebilmemiz adına 30 milyon liralık bir borçlandırma gerçekleştirdik. Dünde 30 milyon lira kredimiz onaylanmış. Kamyonlarımız, greyderimiz, ekskavatörümüz inşallah el birliği ile alınıp hizmete sokulacak. Yaptığımız iş küçük değil. 179 köye hizmet veriyoruz. 179 köyün içerisinde hatalar olabiliyor aksaklıklar olabiliyor ama şuna emin olun ki biz her zaman memurlarımız ve idaremizle bir bütünlük içerisinde çalıştık. Hayırlı uğurlu kazasız bir sezon geçirmeyi diliyorum” şeklinde konuştu.
Her köy bir fabrikadır
Daha sonra konuşan CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan da köylerin birer fabrika gibi çalıştığını belirterek bu anlamda ihtiyaçlarının karşılanmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Kayan konuşmasında; “Ülkelerin kalkınması en ücra köşesini de kalkındırdığınız zaman, en cahil insanı da aydınlattığınız zaman oluyor. Bunun için köyler o kadar çok önemli ki. Hepiniz biliyorsunuz her köy bir fabrikadır. Bu fabrikanın ulaşımını, tedarikini, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılarsanız oradan alacağınız verimde o kadar yüksek olur. Bütün dünya milletleri, özellikle kalkınmış ülkelere baktığınız zaman köyünü kalkındırmıştır. Köyünü kalkındıramayan bir toplumun kalkınması mümkün değildir. Türkiye’nin kalkınması için, dünyaya örnek olmak için el ele vermekten öte bir şey yok. Başarılı çalışmak, el ele vermek ve herkesin hakkını teslim etmekten geçer” ifadelerine yer verdi.
Sorumluluğumuz sadece yolla sınırlı değil
Törende Kayan’ın ardından AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz konuştu. Minsolmaz 179 köyde 2576 km yol ağı bulunduğunu ancak verilen hizmetlerin sadece yolla sınırlı olmadığını dile getirdi. Minsolmaz, “179 köyde 2576 km yol ağına sahibiz. İl Özel İdaremizi bu anlamda İl Genel Meclisimizle, Sayın Valilerimizle, Belediyelerimizle, diğer kurumlarımızla koordineli bir şekilde uyumlu bur çalışma sergiledi. Geçen kış koşullarına ve yağan yağmurlara bağlı olarak köy yollarımızda elbette sorunlar vardı. Bunların giderilmesine yönelik olarak asfalt sezonunu açarak yeniden yağışlı havalar gelmeden bu sezonu geçirmek istiyoruz. İl Özel İdaresi’nin faaliyet alanı sadece asfaltlama ile sınırlı değil. 130 milyon bütçe ili aynı zamanda atıksu, atıklarla mücadele, içme suyu temini ve sanat yapıları da İl Özel İdaresi tarafından yapılıyor. Bununla da sınırlı kalmıyor. Geçmiş olduğumuz dönem içerisinde tarihsel yapılarında korunması kapsamında Dupnisa Mağarası, Fatih Dökümhanesi, Gar Binası restorasyonu gibi birçok yapıyı gelecek nesillere aktarmak içinde ciddi restorasyon çalışmalarını İl Özel İdaremiz gerçekleştirdi” dedi.
15 milyon ek ödenek
130 milyon TL bütçenin İl Özel İdaresi’nin tüm yatırımlarına yetmediğinin farkında olduklarını ifade eden Minsolmaz, sadece 2022 yılı içerisinde 39 tane içme suyu projesinin yatırım programında bulunduğunu yine 23 tane atıksu projesi, 6 tanede önemli yapı ve tesis projesinin yapılacağını belirterek, “Bunların yapılabilmesi için İl Genel Meclisimizin Başkanı da ifade etti düşen görev var milletvekilleri olarak. İlin kaynaklarının artırılması. Bu rutin işler zaten normal programı içerisinde yürüyen işler ama burada hem kıymetli çalışanlarımıza hem de bizleri basın mensupları kanalı ile izleyen hemşerilerimize çok yakında bir 15 milyon lirayı daha ilimize İçişleri Bakanlığı kanalı ile getireceğimizin müjdesini vermek istiyorum. Bizin görevimiz artan ihtiyaçları sınırlı kaynaklarla karşılarken İl Özel İdaremiz ve İl Genel Meclisimiz kaynakları artırabilmek. Değişik fasıllardan ilimize gelen bütçeleri artırabilmek. Bunu geçmiş yıllarda başarabildik. Şimdi Sayın Valimizin, Milletvekili arkadaşlarımızın, İl Genel Meclis Başkanımızın, İl Özel İdare Genel Sekreterimizin destekleri ile daha da artırmak suretiyle ilimizdeki eksiklerin tamamını bir şekilde gerçekleştirmek niyetindeyiz. Gönül istiyor her tarafa sıcak asfalt yapabilmek. Hedefimiz kaynaklarında artırılması ile tüm yollarımızın sıcak asfalt kaplanabilmesidir. Bu anlamda açılış törenimizin hayırlı olmasını diliyorum. Kazasız belasız hayırlı günler temenni ediyorum” diye konuştu.
Meclisle birlikte 
çalışacağım mesajı
Törende son olarak Kırklareli Valisi Birol Ekici konuştu. Ekici konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
“Kazasız belasız bir sezon geçirmeyi dileyerek sözlerime başlıyorum. İşçilerimiz bizin için o kadar önemli ki. Burada arkadaşlarımızla beraber her Pazartesi 7.30 da mesaimize başlıyoruz. Şehrimize hizmet etmenin heyecanını yaşıyoruz. Özel İdarenin hizmet alanı neredeyse devletin hizmet alanına eşdeğer. Sadece 179 köyde değil 21 belediyede, 108 mahalle de ve şehir merkezinde birçok yatırımımız var. Sunduğumuz en önemli hizmet eğitim. Eğitimi çok iyi sunacağız ki ülkemizi çağdaş batı ülkelerinin ulaştığı seviyenin de ötesine götüreceğiz. Spor, kültür bunlar bizim en güzel sunduğumuz hizmetler. Köylerimizde asfalt için sezonu açacağız ama sunduğumuz bu hizmetlerin yanı sıra köylerdeki su kalitesinin artırılması, su maliyetlerinin düşürülmesi üzerinde çalışacağımız konular. Güzel bir bütçemiz var. Meclisimizde demokratik bir program hazırlama geleneği var. Meclisimizin hazırladığı bütün programları İl Özel İdaresi’nin başı ve tüzel kişiliğin temsilcisi olarak tamamını yerine getirmek için var gücümle çalışacağım. Bende buradan bugün bu sözü veriyorum. Bunun yanı sıra diğer illerin yürüttüğü projeleri, ülkemizde yürütülen güzel projeleri buraya getireceğiz. Sayın Vekillerimden bu konuda destek bekliyorum. İl Genel Meclisimizden destek bekliyorum. Çalışma arkadaşlarımdan heyecanlarını kaybetmemelerini istiyorum.”
Konuşmaların ardından dualar eşliğinde sezon açılışı yapıldı. Protokol İl Özel İdare Hizmet Birimleri kapısından kurban kesilerek ilk asfaltın atılacağı Deveçatağı Köyü’ne uğurlandı.
(H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol