Aşağıpınar’a AB dokunuşu

Kırklareli Valisi Osman Bilgin önceki gün Trakya’nın en eski
yerleşim yerlerinden biri olan Aşağıpınar ve Kanlıgeçit ören yeri kazı alanlarını gezdi. Vali Bilgin Ahmetçe Köyü’ndeki sergi alanında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji
Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'dan kazı alanlarında devam eden kazı çalışmaları ve elde edilen tarihi bulgular ile ilgili bilgiler aldı. Vali Bilgin yaptığı açıklamada kazı alanının Avrupa Birliği Projesi kapsamında etrafının çevrileceğini ve alanda önemli
çalışmaların yapılacağını kaydetti.

Aşağıpınar ve Kanlıgeçit ören yeri kazı alanlarında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Kırklareli Valisi Osman Bilgin’de önceki gün alanda incelemelerde bulundu. Vali Bilgin ardından çalışmalar ile ilgili İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özdoğan'dan bilgiler aldı.
“Buradan çok ciddi eserler ortaya çıkıyor”
Vali Bilgin kazı ve sergi alanındaki incelemeler sonrasında yaptığı açıklamada; Anadolu'dan Trakya'ya gelen ilk insanların tarımsal faaliyetlerine ilişkin bulgular elde edilen bölgenin çok önemli olduğunu, kazıların kentte 29 yıldır sürdürüldüğünü ve buradan çok ciddi eserler ortaya çıktığını söyledi. Vali Bilgin açıklamasının devamında, “ Tarihini unutan milletler, devlet gelecek inşa edemezler asla. Biz geçmişimizi bileceğiz ki geleceğimizi de ona göre geçmişin üzerine inşa edelim.
Burada çok ciddi çalışmalar yapıldı. Hayat bir bütündür. Hayatı asla ve asla önemli önemsiz diye ayıramıyorsunuz. O nedenle burayı önemsiyoruz. Buranın Avrupa Birliği Projesi kapsamında etrafı çevrilecek. Buranın tarihi ortaya koyabilecek, görsellik de oluşturacak ve insanların daha iyi anlayacağı çalışmalar yaparak, İnşallah bu tür eserleri koruyacağız. Anadolu ve Trakya toprakları eser yönünden çok zengin. Gelecek nesillere aktararak, gelecek nesillerimizin de bunlar üzerinden kendi hayatlarını, geleceklerini ve medeniyetimizi devam ettirmelerine vesile oluruz." ifadelerine yer verdi.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. Kırklarelililerin bile yerini bilmediği gizli hazinemiz.

  2. youlunu bile bilmez 22 Eylül 2020 Salı 13:10:37

    kaç kırklarelili aşağıpınarın yolunu bilir bir sorun. önce kendi vatandaşımıza öğretin burayı...tanıtın