Arslan, Vahit Lütfi Salcı'yı yazdı

İstanbul Üniversitesi'nde İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Fazlı Arslan'ın, Folklor ve halk edebiyatı araştırmacısı, Alevi ve Bektaşi müziği, edebiyatı ve dinsel oyunlarına ilişkin çalışmalarıyla tanınan, 1950 yılında Kırklareli'nde yaşamını yitiren Vahit Lütfi Salcı'nın eserleri üzerine kurulu "Vahitnâme" isimli kitabı raflardaki yerini aldı. Yazar eserini hazırlarken, gazetemiz köşe yazarı Araştırmacı-Yazar Nazif Karaçam ile görüştüğünü, kendisinden önemli bilgiler edindiğini belirtti.
Kitapta; Salcı'nın eserleri, yazıları, araştırmaları, Folklor Araştırmacılığı Hakkında, Osmanlı Mûsikîsi Hakkında, Erken Cumhuriyet Dönemi Mûsikî Politikası, Mûsikî Türleri ve Caz Mûsikîsi, Salcı'nın Kitap Tanıtımları, Tenkidleri, Kişiler Hakkındaki Eleştirileri, Polemikler, Seçme Yazılar, "Halk Türküleri Musikisi", "Halk Musikisi ve Edebiyatını Nasıl Kurtarmalıyız?", "Çok Sesli Türkülerimiz", "Memleketimizin Musiki Meselesi", "İlim Adamları ve Dindarlık" ve Salcı Hakkında Yazılanlardan Örnekler gibi konu başlıkları yer alıyor.
Fazlı Arslan kitabının önsözünde şunları belirtiyor; "Vahit Lütfi Salcı, Alevî-Bektaşî folklorunun ve musikisinin en eski ve etkili isimlerindendir. 1930'lardan 1950'ye kadar bazı gazetelerde, mecmualarda musiki, folklor üstüne yazılar kaleme almıştır. Bu hususta birkaç küçük kitabı da yayımlanmıştır.
Bu mütevazı çalışmada Vahit Lütfi Salcı'nın, musiki ve birkaç örnekle de folklor çalışmalarını ortaya koymaya çalışacağız. Elinizdeki naçiz çalışma Vahit Lütfi Salcı'nın kaleminde neşv ü nema bulan musikinin, folklorun en detay mevzularına sadece bir giriş sayılır.
Bu bibliyografya çalışması için birçok gazete ve dergi taranmıştır. Vahit Lütfi Salcı'nın bazı yazılarında, yaşadığı dönemde özellikle Bektaşîler arasında icra edilen bazı eserlerin notaları yer almaktaydı. Bu notaların da tamamını yeniden yazdık. Yüzlerce yazısı içinden bu notalar çıkarılıp ilgililerin istifadesine sunuldu.
Bu çalışma süreci içerisinde Kırklareli'ne gittim. Bölgenin folkloruna büyük hizmetleri olan Nazif Karaçam'ı ziyaret ettim. Birlikte Salcı'nın mezarına gittik. Misafirperverliği, paylaştığı bilgiler ve evrak için kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum."

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol