“Arf Sabiti” Kırklarelili sanatseverler ile buluşacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından Türk tiyatro sanatının gelişmesini, ilerlemesini,
yaygınlaştırılmasını, halkın dil ve kültür eğitimini, yurt sevgisini, görsel ve bilimsel olarak yükseltmek, yurt içi ve yurt dışında
festival ve turneler düzenleyerek kültür faaliyetlerini dünya çapında yaygınlaştırmak amacıyla 2019 yılında da pek çok
değişik oyun ile turnelere devam ediliyor. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü tarafından “Arf Sabiti” adlı oyun 21 Aralık 2019 Cumartesi günü İlimiz Kültür Merkezi Salonu’nda saat 20.00’de sahnelenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nce düzenlenecek olan “Arf Sabiti” adlı tiyatro oyununun biletleri 6,00 ve 9,00 TL olarak belirlendi. Biletler İstasyon Caddesi’nde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden temin edilebilecek.
Cahit Arf’ın yaşamı
anlatılacak
Feraye Şahin tarafından yazılan, M. Sadık Yağcı tarafından yönetilen Oyun “Arf Sabiti” adını dünya matematik literatürüne geçiren dahi matematikçi Cahit Arf’ın yaşamını ve hayatı boyunca mesleği ile vatan sevgisi arasında kalarak sürdürdüğü mücadelesini gözler önüne seriyor. Biyografik öğelerle beslenmiş, dram türündeki oyun, Cahit Arf’ın hayatından kesitler sunuyor ve ülkemizin önemli bir sorunu olan “beyin göçü” olgusuna dikkat çekiyor. Tek perdelik oyunun süresi ise 1 saat 20 dakika.
Oyunda Cahit Arf rolünde Yusuf Köksal, Bernhard Riemann rolünde Serkan Kunter, Elif/ Fatma,Halide rolünde Burcu Aksakal, Aziz Arf/Rıdvan rolünde Ersin Ayhan, Fatma/ Antoinette rolünde Neşe Arat, Dündar/ Şefik Erensü rolünde Ali Ulvi Hünkar, Sami Ayan / Helmut Hasse; rolünde ise Ö. Devrim Akkaya rol alacak. Sinevizyonda ise Lütfiye Arf; Şebnem Doğruer Yusuf Arf; İbrahim Raci Öksüz Babaanne; Emine Sitare Tuna Cebbar; Serdar Kamalıoğlu Öğretmen; Sevda Çiçek Cahit Arf; Yusuf Köksal Komisyoncu; M. Doğan Yağcı Elif; Burcu Aksakal, Dekor Tasarımı; Emre Satı Kostüm Tasarımı; Ebru Çulpan, Işık Tasarımı; M. Kemal Gürgün, Müzik; Tarkan Erkan, Görüntü Tasarımı; Bahadır Abşin, Yönetmen Yardımcıları; Sevda Çiçek, Gerçek Özkök Yağcı, Sahne Amiri; Borkan Andaç, Müjde Bilir Kondüvit; Serhat Çetin, Nilgün Tüzün Işık Kumanda; Süleyman Tavan, Kaan Burmaoğlu, Suflöz; Ayşe Şenoğlu Dekor Sorumlusu; Mert Kokdaş Aksesuar Sorumlusu; Melih Hallı Kadın Terzi; Filiz Muratoğlu Karamırnak Erkek Terzi; Muzaffer Ataman Perukacı; Ayşe Demir Sinevizyon Sorumlularında ise Engin Altun, ve Engin Gürler yer alacak.
“Kırklarelili tiyatrosever halkımızı tiyatro oyununa bekliyoruz“
Vatandaşları tiyatro oyununa davet eden Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, “Sanat kurumlarıyla vatandaşlarımızı buluşturmak, ilimizdeki sanatsal etkileşimi yoğunlaştırmak ve sanatın birleştirici, bütünleştirici özellikleriyle halkımıza ulaşmayı amaç edinmiş olan tiyatro oyununa Kırklarelili tiyatrosever halkımızı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol