Altıntel: “150 yıldır nöbetteyiz”

Kurulduğu 11 Haziran 1868 yılından bu yana bağışçılarından aldığı güç ile milyonlarca insana yardım ulaştıran, onların yaralarını saran Kızılay, 150. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.  Bu kapsamda 11 Haziran Pazartesi günü Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen kan bağışı etkinliğinde konuşan Kızılay Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel; “150 yıldır bu merhamet çınarı dünyanın neresinde bir insan ıstırabı varsa dindirmek için koşuşturuyor” dedi.
Kızılay Kırklareli Şube Başkanı Ruhan Uzunlar Altıntel 11 Haziran Pazartesi günü Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanında düzenlenen kan bağışı etkinliğinde Kızılay’ın 150. yılını kutladı. Altıntel 150 yıldır hizmet verdiklerini belirterek “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti adıyla kurulan, 1923'te Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti adını alan ve Atatürk tarafından "Kızılay" ismi verilen dernek, dünyanın dört bir yanında 150 yıldır insanlığa hizmet veriyor. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen Türk Kızılayı, kan, afetlere müdahale, sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında faaliyet gösteriyor. 1877'de Hilal-i Ahmer Cemiyeti adıyla faaliyetlerini sürdüren ve son olarak 1935 yılında bugünkü adını alan Kızılay, 150 yaşına girdi. Türk Kızılayı’nın hiçbir ayrım gözetmeksizin insanın acısını önlemeye ve hafifletmeye çalışmak, insan hayatını ve sağlığını korumak, insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı ve işbirliğinin geliştirmek amacıyla hizmetlerini sürdürmektedir. Türk Kızılay’ı bugün kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. 150 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Türk Kızılay’ı, yaşanan her afette, her önemli hadisede, mağdurların ve mazlumların gölgesine sığındığı bir güven kapısı haline gelmiştir. Bu nedenle Türk Kızılayı’na sahip çıkmak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu, daha güvenli bir yer haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Ben tekrar Türk Kızılayı’nın kuruluşunun 150. yıl dönümünü kutluyorum” dedi.
“Merhamet çınarı insan ıstırabını
dindirmek için koşuşturuyor”
Uluslararası bir misyon olarak Kızılay’ın dünyanın farklı coğrafyalarında yürütmüş olduğu çalışmalar olduğunu dile getirerek, sadece Ramazanda 10 milyon insana ulaşmak için Kızılay ekiplerinin 4 kıta ve 35 farklı ülkede faaliyetlerini yürüttüğünü  Altıntel "Kızılay, 150 yaşında ve 150 yıldır bu merhamet çınarı dünyanın neresinde bir insan ıstırabı varsa dindirmek için koşuşturuyor. Vazifemiz öncelikle memleketimizde bulunan yoksullara yardımcı olmak, onların yaralarını sarmak, ihtiyaçlarını gidermek, ama bir taraftan da toplumumuzu olağanüstü şartlara yönelik hazırlamak.” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol