Alkan “20 yıldır bu şehri siz yönetmiyor musunuz?”

Kırklareli İl Genel Meclisi Mart ayı birleşimleri 5 Mart Pazartesi günü yapılan birleşim ile başladı. İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Safet Üresin Başkanlığında toplanan meclis Mart ayı gündem maddelerini görüştü. Gündemin 3. maddesinde yer alan ve geçen ay ki toplantılarda görüşülen Lüleburgaz Kocasinan Mahallesi’nde yapılmak istenen ve reddedilen camii için verilen ret talebi yeniden görüşüldü. Fikir ayrılığına sebebiyet veren konu 14’e 10’luk oylama ile yeniden reddedildi.

5 Mart Pazartesi günü İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Safet Üresin Başkanlığında gerçekleşen ilk birleşim Şubat ayının son toplantısına ilişkin tutanak özetinin görüşülmesi ile başlandı. Tutanak özetinin kabul edilmesi ile gündem maddeleri görüşülmeye başlandı.
“Aceleci davranıyorsunuz”
Gündem maddelerinden 3.maddeye gelindiğinde mecliste tartışmalara neden oldu. Geçtiğimiz ay da görüşülen ve yine tartışmalara neden olan;

Lüleburgaz Kocasinan mahallesinde bulunan alanın camii yapılmak üzere Lüleburgaz İlçe Müftülüğü’ne tahsis edilmesi ile ilgili raporun görüşüldüğü maddede, CHP grubu ile AK Parti ve MHP grubu fikir ayrılığına düştü. CHP Grubu camii yapılma teklifinin reddini isterken AK Parti ile MHP Grupları teklifin kabulünü istedi. CHP grubundan Bora Terzi’nin konuyu oylamak istemesi üzerine AK Parti grubundan Nihat Sağlam hemen konunun hemen oylamaya sunulmasının gereksiz olduğunu ve CHP grubunun aceleci davrandığını söyledi.
“Yapılan açıklamalar kimsenin haddine değil”
Konu ile ilgili söz alan AK Parti grubunda Ceyhun Alkan, “Geçen ay bu konu gündeme geldiğinde yine söz almıştım. Açıklamalar yapmıştım. Ama görüyorum ki bu açıklamalardan sonra gerek sosyal medya gerek basında bazı arkadaşların açıklamaları dikkatimi çekti. İnsanların nasıl yaşayacakları, nasıl giyinecekleri, nasıl ibadet edecekleri tamamen kendileriyle ilgilidir. Buna kimsenin karar vermesi, buna kimsenin dikta koyması söz konusu olamaz. Bu yüzden yaşlılar namazlarını evde kılsınlar, yakın camiye gitsinler, uzak camiye gitsinler gibi açıklamalar kimsenin haddine değildir. İsteyen istediği yerde ibadetini yapar, istemeyen yapmaz. Bu kadar ne bir konudur. Ancak birilerinin çıkıp bu camiye gitmesin şuradaki camiye gitsin gibi anlayışlar artık eski Türkiye’nin çağ dışı anlayışlarıdır. Ben bu açıklamaları yapan arkadaşlarımı buradan kınıyorum” ifadelerini kullandı.
“İtfaiyenin bulunduğu 40 dönüm arazisini neden sattınız?”
Konu hakkında sorular soran Alkan, “Konu hakkında ki komisyon toplantımıza Lüleburgaz Belediye Başkanımız Emin Halebak da katıldı. Başkanımız dedi ki bana yer gösterin ben yapayım camiyi dedi. Şimdi baktığımız zaman bu çok samimi bir açıklama biz de kendisini samimi buluyoruz. Ama bir taraftan şunu da düşünüyoruz. Madem buralarda yer çok değerli 20 yıldır bu şehri siz yönetmiyor musunuz? 20 yıldır bu insanların ihtiyaçları ile ilgili programlamayı neden yapmadınız? Madem toprağımız çok değerli. Peki o zaman itfaiyenin bulunduğu 40 dönüm araziyi neden sattınız? Bu soruları da kendisine sormak lazım. Bu konuyu burada da sordum orada da sordum” dedi. Ardından konunun yerinin İl Genel Meclisi olmadığı söylenmesi üzerine Alkan, “Konunun muhatabı biz değilsek bize neden bu konu geldi?” diye konuştu.
“Dini konular siyasi meselerle karıştırılmamalı”
Konu hakkında konuşan CHP grubundan Bora Terzi; “Bizim burada konuşmamız gereken konu meclis kararı ile ve meclis kararını nasıl aldığımız ile alakalı olmalı. Daha önce bu konuda karar verdiğimiz İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun raporuna göre karar verdik. Komisyon orasının ibadet alanı olmadığını söyledi. Orasının ibadet alanı olması lazım. Nasıl ki eğitim alanı olmayan yere okul yapamazsanız ibadet alanı olamayan yere de cami yapamazsınız. Dini konular siyasi meselerle karıştırılmamalı” dedi.
“İl Genel Meclisi olarak bunu
belediyeye tavsiye edebiliriz”
Buna cevaben Ceyhun Alkan; “Bu konu hakkında Belediye Meclisi’nin kararını değiştirmesi gerekiyor ama biz İl Genel Meclisi olarak bunu belediyeye tavsiye edebiliriz. Dini meseleleri siyaset ile karıştıranlar sosyal medya ve basına o açıklamalar yapanlardır” şeklinde konuştu.
Tartışmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada 14 redde karşılık 10 kabul ile cami yapımı konusu reddedildi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol