“Akılcı İlaç Kullanımı ve Atık İlaç Toplama Projesi” tanıtımı yapıldı

Vize’de kurumlar bilinçsiz ilaç kullanımının toplum ve çevre sağlığında açtığı yaraları sarmak için birleşti. Bu kapsamda Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Vize Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen “Akılcı İlaç Kullanımı ve Atık İlaç Toplama Projesi” tanıtım toplantısına katıldı.

Akıllı ilaç Kullanımı kapsamında 10 Mayıs Perşembe günü Akılcı İlaç Kullanımı ve Atık ilaç Toplama Projesi Vize Meslek Yüksek Okulunda tanıtımı Vize Devlet Hastanesi Eczacı Gülhan Zeybek ile Eğitim Birim Sorumlusu Gülsüm Tokay’ın hazırladığı Vize Kaymakamlığı ve Vize Belediyesi’nin de destek verdiği Akılcı İlaç Kullanımı ve Atık ilaç Toplama Projesi Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’nin ve İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit’in de katılımlarıyla gerçekleşti. Gerçeklen etkinlikte proje tanıtımını Vize Devlet Hastanesinde görevli eczacı Gülhan Zeybek ile Eğitim Birimi Sorumlusu Gülsüm Tokay yaptı. Zeybek konuşmasında Proje tüm halka ve vatandaşlara yönelik olduğunu belirterek “ Akılcı İlaç Kullanımı hastaların uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata kolayca sağlayabilmeleridir Akılcı İlaç Kullanımı, öncelikli olarak halkın sağlığını ve toplumun çıkarını gözetir Akılcı ilaç kullanımı ilacın üretimden dağıtımına, tüketiminden imhasına kadar geçen süreci kapsar.
Akılcı İlaç Kullanımı ve Atık ilaç Toplama Projemiz kapsamında İlçemizde Halk Eğitim Merkezinde, Vize İlçesi dahilindeki köylerde, okullarda akılcı ilaç kullanımı konusunda eğitimler vereceğiz. Proje kapsamında hazırladığımız afişleri halka açık alanlara asacağız. Atık ilaç toplama kutularımızı sağlık ocaklarına eczanelere ve hastanemize koyarak evlerde miadı geçmiş kullanılmayan ilaçları kontrollü bir şekilde toplayıp imhasını sağlayacağız. Hazırladığımız akılcı ilaç kullanımı müzik çalışmasını kamu spotu şeklinde yayımlayarak akılcı ilaç kullanımının önemi hakkında toplumsal farkındalık oluşturacağız” dedi.
“Farkındalık oluşturmak için start vereceğiz”
Daha sonra Eğitim Birimi Sorumlusu Gülsüm Tokay “Akılcı ve bilinçli ilaç kullanımı ülkemizin geleceği, çocuklarımız adına büyük bir hassasiyetle üzerinde durmamız gereken bir husus. Bu anlamda farkındalık oluşturmak için start verdiğimiz projemizde temel amaçlarımız, toplumda farkındalık yaratarak bilinçli ilaç tüketimi sağlamak, bilinçsiz ilaç kullanımının bireysel değil toplumsal bir sorun olduğunu anlatmak, hekimlerimiz üzerindeki hastaların ilaç beklentisini ve çocuklarımızın evsel ilaç zehirlenme oranlarını azaltmak, İlaç kullanımı konusunda yanlış olan alışkanlıkları düzeltmek, İlaç israfını önleyerek ekonomiye katkı sağlamak, atık ilaçların doğaya karışmasını önleyerek çevremizi hayvanlarımızı suyumuzu toprağımızı korumak, kendimiz, çocuklarımız, doğamız ve hayvanlarımız için sağlıklı bir gelecek sunmaktır. Vize Devlet Hastanesi olarak projemize destek veren Vize Kaymakamımız Soner Zeybek’e Vize Belediye Başkanımız Sedat Balkı’ya Kırklareli İl Sağlık Müdürümüz Çiğdem Cerit’e ve Sayın Valimiz Orhan Çiftçi’ye teşekkür ediyor, bütün insanlarımıza ilacını akılcı kullanacakları sağlıklı, mutlu günler diliyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. hastalıklar kısır döngüsünden çıkınız 23 Mayıs 2018 Çarşamba 16:49:12

    Uluslararası hastalık endüstrisi bir taraftan her türlü zehirler kullanımı ile halkların aşını suyunu zehirleyip sayısız hastalıklar üretir türetirken diğer yandan sayısız ilaçlar da icat edip tüketimine zorlamaktadır sayrı ettikleri milyarlarca insanı. Sağlıklı yaşam protokollerini izlemeye ve incelemeye başlayanlar bir süre sonra nasıl sinsi bir uluslararası tuzak ve sömürü çarkının kitleleri hastalık ve ilaç bağımlısı yaptıklarını görerek bu alçak çevrimin dışına çıkabilmeyi başarmaktadırlar. Bilinç araştırmak gözlem ve deneyimle kazanılan bilgi ve bilgelik ürünü aydınlanmadır ve karanlığın yani cehaletin oluşturduğu tüm hastalıklara karşı da tek ilaçtır.

  2. "o hortumu fil gerisinde" 24 Mayıs 2018 Perşembe 19:30:25

    Sistematik bir araştırma sonucu sağlık kolunu tespiten aynı metodoloji ile ahtopotun finans din politika vb. gibi diğer kollarını ve nihayet gövdesini de görebilirsiniz.