ABD’nin sözde Ermeni Soykırımı kararına partilerden ortak tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, ABD Temsilciler Meclisinin sözde Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin kararının kınandığına, reddedildiğine ve yok hükmünde sayıldığına dair tezkeresi oylanarak kabul edildi. Mecliste oylanarak kabul edilen tezkereyi sosyal medyadan paylaşan Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, ABD Temsilciler Meclisinin skandal kararını kınadı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ABD Temsilciler Meclisinin aldığı skandal sözde Ermeni Soykırımı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
“Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle
kınıyor ve reddediyoruz”
Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz tarafından da sosyal medyada paylaşılan kararda ABD Temsilciler Meclisinin aldığı karar yok sayılarak, “ABD Temsilciler Meclisinin, bir kısım çevrelerin sözde Ermeni Soykırım iddiaları bağlamında gündeme getirdiği tezleri sahiplenmesini, akıl ve vicdan sahibi üyelerin itirazına rağmen bir karara dönüştürmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz. Daha önceki yıllarda da benzeri girişimler olmuş, Temsilciler Meclisindeki oylamalara bu şekilde düşmanca yansımamıştı. Geçen süre içinde değişen, tarihin belgeleri değil, bugünün küçük çıkar hesaplarında boğulmuş utanç verici bir siyasi zihniyettir” ifadeleri belirtildi.
“Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir,
bu kararı da tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz”
Alınan kararın bir şantaj girişimi olduğu kaydedilerek; “Alınan karar açıkça, tarihi gerçeklerin karartılması girişimidir. Türkiye her zaman bu tür iddialar karşısında arşivlerin açılmasını savunmuş, görevin tarihçilerde olduğunu belirtmiş, siyaseti soysuzlaştıran girişimlerin anlamsızlığını, kin ve nefret doğurucu potansiyelini vurgulamıştır. Ne yazık ki Temsilciler Meclisi bu kararı ile aynı zamanda, "kölelik karşıtı, insan hakları bildirgeleri" çizgisinde değil, aksine köleci, sömürgeci, çıkarcı, emperyal siyaset istikametindeki mirasa bir katkıda daha bulunmuştur. Türkiye'yi, her bir satın ahlak, akıl ve tarihi bilgiler ışığında suç olan satırlarla yargılamaya cüret eden bu tavrın kaynağı hiç şüphesiz sadece kirli vicdan yüküdür. Ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihi olaylarla ve iddialarla alakalı kararlar almanın parlamentoların işi olmadığına ilkesel olarak inanmaktadır. Öte yandan Türkiye'ye yaptırım uygulanması tehdidi ile alınan Temsilciler Meclisi kararının nezdimizdeki anlamı sadece şantaj girişimidir. 'Türkiye hiçbir zaman şantaja boyun eğmemiştir, bu kararı da tek vücut olarak şiddetle reddettiğimizi ilgili siyasetin sahiplerine bildiririz” denildi.
Açıklamaya şu sözlerle son verildi; “ABD ile Türkiye arasındaki uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin, dostluğun, teröre karşı iş birliğinin kimi siyasetçiler eliyle sistematik bir şekilde tahrip ve yok edilme girişimlerine karşı Türkiye olarak artık bıçağın kemiğe dayandığını kuvvetle ifade ediyor, iki ülke arasındaki dostluğa katkı sunmak bir yana düşmanlığı körükleyecek bu türden kararlan ucuz çıkar hesapları ile alan zihniyeti ve siyaseti şiddetle kınıyor, yok hükmünde sayıyoruz. Bu düşüncelerle ABD Temsilciler Meclisinin mezkûr kararlarının tümüyle kınanması, reddi ve yok hükmünde sayılması ile yüce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından alınan bu Karamı Resmî Gazete'de yayımlanması hususu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun 30.10.2019 tarihli 11'inci Birleşiminde kabul edilmiştir.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol