76 yaşındaki hasta hava ambulansı ile sevk edildi

Kırklareli’nde “Steven Johnson Sendromu” olarak adlandırılan ve nadir görülen bir hastalığa yakalanan 76 yaşındaki kadın, hava ambulansı ile İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanın genel durumunun stabil olduğunu açıklayan Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Çağdaş Derdiyok, bu tür hastalarda zaman kaybetmemenin büyük önem taşıdığını ifade ederek hastayı hava ambulansı ile sevk etmenin en uygun yol olduğunu ifade etti.
Yaklaşık 20 dakikalık bir uçuş ile Kırklareli Atatürk Stadyumuna iniş yapan hava ambulansını burada Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Çağdaş Derdiyok ve 112 Acil Servisi ekibi karşıladı. Polis helikopter alana ulaşmadan önce stadyumda spor yapanları geçici olarak bölgeden uzaklaştırırken İtfaiye ekipleri de saha kenarında hazır bekledi. Hava ambulansının sahaya inişinin ardından 112 Acil Servis ambulansında bekletilen 76 yaşındaki H.K. isimli kadın görevliler tarafından sedye ile hava ambulansına taşındı.

Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 76 yaşındaki H.K. isimli kadının vücudunda alerjik bir reaksiyonuna neden olan ve yanık merkezinde takip edilmesi gereken Steven Johnson Sendromu tanısı konulması üzerine İstanbul’da Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne helikopter ambulans ile sevki edilmesine karar verildi.
112 Hava Ambulans Servisi ile irtibata geçilmesinin ardından Kırklareli Atatürk Stadyumuna iniş yapmak üzere ambulans helikopter istendi. İstanbul’dan yaklaşık 20 dakikada ulaşan hava ambulansı öncesi Kırklareli Atatürk Stadyumunda Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri ile itfaiye ekipleri önlem aldı. Stadyumda spor yapanlar geçici olarak alandan çıkartılırken Kırklareli Belediyesi İtfaiye ekipleri de helikopterin iniş yapacağı alana yakın bir noktada hazır bekledi.
Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ambulansla stadyuma getirilen yaşlı kadın hava ambulansının iniş yapmasının ardından saha kenarındaki ambulanstan alınarak hava ambulansına sedye ile nakledildi. Helikopterin arka bölümündeki özel kapıdan içeri alınan kadının helikopter içinde sedyesinin sabitlenmesinin ardından hava ambulansı ile gelen sağlık ekipleri ile birlikte hasta İstanbul’da Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’ne sevk edilmek üzere havalandı.
Hava ambulansının stadyuma iniş yapması çevredeki binalarda oturanlar tarafından da dikkatlice izlendi. Daha sonra gazetecilere bir açıklama yapan Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Çağdaş Derdiyok, “76 yaşında meme kanseri ve böbrek yetmezliği nedeniyle takip ettiğimiz hastamızda gelişen cilt reaksiyonu sonrası kendisine Steven Johnson Sendromu denilen ve üçüncü basamak yoğun bakım yanık merkezi gerektiren ön tanı koyduk. Tedavisinin yapılabilmesi için Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettik. Hastamızın süreç olarak zaman kaybı yaşamaması için sevkini devletimizin imkanları ile hava ambulansı ile gerçekleştirdik. Genel durumu stabil ama kritik bir süreç yaşayacak. Zaman kaybetmemek açısından sevkini böyle uygun gördük. Umuyorum hastamız için süreç olumlu ilerler” dedi.
Stevens-Johnson Sendromu hakkında
Stevens-Johnson sendromu, cilt ve mukoza dokularında hasara yol açan ancak nadiren görülen bir rahatsızlıktır. Hastalık genellikle grip benzeri semptomlarla kendini gösterir. İlaca tepki veren vücutta, gittikçe yayılan ve kabaran ağrılı döküntüler oluşur.(H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol