600 Yıllık Vizyon Parmak Isırttı!

Başta Kastamonu’nun Bozkurt İlçesi, Sinop, Bartın ve birçok bölgede yaşanan sel ve taşkın felaketlerinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Yaşanan felaketin bilançosu günden güne artarken felaketin nedenleri üzerinde de tartışmalar sürüyor. Özellikle Bozkurt ilçesinde taşkın alanı 400 metre genişliğe kadar ulaşan derenin 15 metrelik yapay bir yatağın için hapsedilmeye çalışılması felaketin en büyük sebeplerinden birisi olarak gösterilirken, tarihi Uzunköprü’nün mimarisi sosyal medyanın gündemine oturdu. Doğal yatağı 30 metre olan Ergene nehri üzerine inşa edilen bin 300 metrelik 174 kemerli tarihi köprü Twetter’de gündeme girdi. Köprünün uzun yapısı ile şehrin nehir yatağından olabildiğince uzağa yapılaşmak zorunda bırakılması, Mimar Muslihiddin’in olası felaketleri öngördüğünü ortaya koyuyor.

Batı ve Orta Karadeniz’de felaketin izleri silinmeye çalışılırken sel ve taşkınların sebepleri üzerine de tartışmalar devam ediyor. Özellikle dere yatağına yapılan binaların yüksek risk altında olması ve felaketten en fazla etkilenmesi dere ve nehir kenarlarındaki yapılaşmayı yeniden gündeme getirdi. Diğer yandan bazı sosyal medya kullanıcıları ilçemizin var oluş sebebi olan tarihi Uzunköprü hakkında paylaşımlar yaptı. Tarihi köprünün Ergene nehri üzerine nehir yatağından yaklaşık bin 300 metre daha uzunlukta yapılmasının Ergenenin yatağından çıkmasının ardında ulaşabileceği maksimum seviye hesaplanarak yapıldığının ortaya koydu. Sosyal medyada paylaşılan görsellerde Ergene’nin muhtelif zamanlarda maksimum taşma seviyesine ulaştığında dahi şehir içindeki yapılara yaklaşamıyor. Bunun sebebinin de 174 kemerli ve bin 300 metre uzunluğundaki tarihi köprünün mimari özelliği. İşte sosyal medya kullanıcıları tarafından gündeme getirilen ve on binlerce kez beğeni alıp bir o kadar da paylaşılan gönderiler.
Prof. Dr Kutsal Doğan, “Uzunköprü normalde... Uzunköprü taşkın olunca... O su basan yerde tarlalar var, yerleşim yok. Tam olması gerektiği gibi. Fotolar internetten. Geçenlerde geçtim. Hâlâ aynı durumda. Taşkınovası korunmuş.
Murad Çobanoğlu Yönetmen/ Senarist, “Mimar Muslihiddin tarafından 1426-1443 yılları arasında yaklaşık 1,5 kilometre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ve 174 kemeri olarak tasarlanmış olan Ergene Köprüsü olarak da bilinen Uzunköprü. "Liyakat nedir?" sorusunun cevabı gibi...
Fatih Baytan Gazeteci- Türkiye Dergiler Birliği Başkanı: Tarih tekerrür mü edermiş?
Edirne'nin Uzunköprü ilçesine de ismini veren mimar Muslihiddin'in yaptığı köprü, Ergene Nehri'nin olağan genişliği 30 metre olduğu halde 1392 metre. Nedenini 2. görsel anlatıyor. Nehir yatağını daraltıp imar'a açmak "Modern insanın" aymazlığıdır.
DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, “Ne yazık ki 600 yıl önceki vizyon şimdi yok. Ergene nehri üzerindeki tarihi Uzunköprü, 1270 metre uzunluğunda ve tam 174 kemeri var. Peki normal zamanda bu kadar dar akan bir nehre, neden bu kadar uzun ve kemerli bir köprü yapıldı sizce?”

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. çağdaş mağara erbabı 18 Ağustos 2021 Çarşamba 06:58:31

    İnsanlara topluma ölüm kusan ceplerini dolduran rantiyeci eşkiyalar yoktular o zamanlar ve o köprüleri binaları yapanlar akıl izan ve irfan sahibidiydiler de şimdikilerde türedilerde olmayan.

  2. süssünüz sizler süssünüz 18 Ağustos 2021 Çarşamba 07:14:40

    Milletvekili tüm milletin vekilidir adı üstünde sadece seçildiği yörenin değil. Nerede o milletten maaşlı milletvekilleri (!) Güney ve Kuzey afet facia bölgelerinde halkın arasına girip dertlerine derman olması gerekenlet halkın kafasına çay fırlatıp kaçacakları yerde...

  3. yaşlanıyor muyuz nedir 18 Ağustos 2021 Çarşamba 12:33:00

    İkinci yorum kedikurtaran podyum modelinin olduğu haber üzerine yazılmıştı nasıl oldu da bu haber altına alındı garip doğrusu!