“4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.544 lira”

Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Vecdi Gündoğdu, CHP Grubu adına 12 Aralık Perşembe günü saat 14:00’te 2018 Yılı Bütçe Görüşmelerinde konuşma gerçekleştirdi.

Hararetli ve hareketli geçen bütçe görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Vecdi Gündoğdu, CHP Grubu adına bir konuşma gerçekleştirdi. Yoksulluk sınırı, asgari ücret, ülkenin büyüme rakamları ve Kırklareli’nin ilçelerinin sorunlarını içeren Vekil Gündoğdu’nun konuşması, TBMM’de CHP sıralarından alkışlarla karşılandı.
‘’4 kişilik bir
ailenin yoksulluk sınırı ise 5.030 liraya
yükselmiştir’’
Vekil Gündoğdu; ‘’Hükümetlerin ekonomik ve toplumsal gelecek tercihlerinin en önemli göstergesi merkezi yönetim bütçeleridir. Bütçeler, aynı zamanda siyasi iktidarın toplumun hangi kesimlerinin çıkarlarına öncelik verdiğinin de bir göstergesidir. Bu bütçe emekçilerin, çalışanın, üretenin, çiftçinin, köylünün bütçesi değildir.
AKP'nin bütçesi bir avuç yandaş sermayeye rant aktarma, mutlu azınlığı koruma ve kollama bütçesidir. On beş yıldır uygulanan AKP bütçeleri dar gelirlilerin ve orta sınıfın, maalesef, yaşamını kâbusa dönüştürmüştür. Yıllık tüketici enflasyonu 11,9'a çıkarken 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.544 lira. Yine, 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı ise 5.030 liraya yükselmiştir. Yoksulluk sınırı altında çalışan ve emekli sayısı her geçen gün artmakta.
‘’Üretici, yaşamını banka
kredileriyle sürdürmek zorunda bırakılmıştır’’
Tarım sektörü de, maalesef, can çekişmektedir. Çiftçi, köylü ürettiğinin karşılığını alamadığı için artık toprağına küsmüştür. Hükümet, on beş yıldır izlediği gayrimillî tarım ve hayvancılık politikalarıyla, yabancı ülkelerin çiftçilerini desteklemektedir. AKP iktidarları 2006-2017 yıllarında toplam 11 milyar 777 milyon dolarlık buğday ithalatı; yine, aynı dönemde 5 milyar 433 milyon dolarlık canlı hayvan ve karkas et ithalatı yapmıştır.
AKP döneminde çiftçimizin borçları 1 milyar liradan 89 milyar liraya yükselmiştir; yani, üretici, yaşamını banka kredileriyle sürdürmek zorunda bırakılmıştır.
‘’Milyonlarca vatandaşımız
gırtlağına kadar borçlanmış’’
2002'de dış borç 129 milyar dolarken 2017 yılında Türkiye'nin dış borcu 452 milyar dolara çıkmıştır. Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe giren kişi sayısı yılın ilk on ayında 1 milyon 100 bin kişiye ulaşırken, toplam borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 3 milyon 135 bin 97 kişiye ulaşmıştır sayın milletvekilleri. Milyonlarca vatandaşımız gırtlağına kadar borçlanmış, ekonomik özgürlüğünü kaybetmiş, beş yıl-on yıl sonraki kazancını dahi ipotek altına sokmuştur. Ekonomik tablo bu kadar vahim iken, Hükümet "Tarihî büyümeyi yakaladık. Üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 büyüdük." diyor, övünüyor ve bununla ilgili de açıklamalar yapıyor.
Bir yandan et, nohut, merci-
mek ve saman ithal ederek yerli üreticiyi perişan edeceksiniz, diğer yandan da "Yerli otomobil yapacak babayiğitler arıyoruz." diyeceksiniz. Milletin asıl aradığı babayiğitler, tarımsal üretimi millîleştirmek için İsrail'den tohum ithalatını durduracak babayiğitlerdir. Milletimiz, termik santrallerden vazgeçip yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan babayiğitler arıyor. Milletimiz, Kırklareli'de, Ergene'de, Istranca Dağları'nda, Longoz Ormanlarında her geçen gün katledilen doğayı kurtaracak babayiğitler arıyor. Milletimize söylüyorum ve buradan sesleniyorum: Tabelalardaki T.C. kısaltmalarından rahatsız olup kaldırtanlar, milletimizi yerli gıda yerine ithal gıdayla besleyenler şimdi sıkılmadan, utanmadan milliyetçilik siyaseti de yapmasınlar’’ dedi.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol