3 Futbol Sahası Büyüklüğündeki Güneş Santrali İçin Çalışmalar Başladı

İlçemizde Uzunköprü Belediyesi tarafından hayata geçirilecek Güneş Enerjisi Santrali yapımına başlandı.
Santrale yönelik çalışmaların 1 ay içerisinde tamamlanacağı ifade edilirken, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan projeye yönelik bilgiler verdi. Son yılların en verimli projeleri arasında yer alan güneş panelleri, güneş ışıklarından gelen enerji parçalarını elektrik enerjisine çeviren santraller olarak biliniyor. Temiz, depolaması kolay ve sınırsız bir kaynak olduğundan dolayı günümüzde güneş enerji sistemleri tercih ediliyor.


Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, projeye başlandığını ifade ederek konuya dair yaptığı açıklamasında, “Çöpköy Mahallemizde Belediyemize ait olan, yaklaşık 3 futbol sahası büyüklüğündeki alana konumlandıracağımız Güneş Enerjisi Santrali'mizin yapımına başladık. İzleyen ay hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Yeşil enerjiyi yaygınlaştırıyor, attığımız her adımda geleceğimizi güvence altına alıyoruz” dedi.
GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ
Güneş enerji santralleri, güneşten gelen ışınların içerisindeki enerjiyi değerlendirmek amacıyla kuruluyor. Bu enerji, en temiz enerji olarak görülüyor. Güneş enerjisi, karbon salınımını engellemesinin yanında elde edilmesi de kolay bir enerji. Panel kurulumları ve gerekli voltaj ayarlamaları yapıldıktan sonra, panellerin depolama özelliği sayesinde enerji kullanılmaya devam edebiliyor. Güneş enerjisi santrallerinde, güneş panellerinde, büyük enerji pilleri bulunuyor. Güneşten gelen enerji, güneş pilleri ve akülere depo ediliyor. Güneş enerjisi hem temiz hem de sınırsız bir kaynak. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olması sayesinde çevre kirliliğini önlemede büyük bir rolü var. Enerji kaynaklarının büyük bir kısmı, enerji elde edilirken kirliliğe yol açsa da, güneş enerjisi en temiz kaynaklardan biri. Güneş enerjisinden elektrik elde etmek için fotovoltaik piller ve termal sistemlerden yararlanılır. Pillerin içeriğinde galyum arsenit ve kristal silisyum vardır. Bu piller sayesinde güneş enerjisi direkt elektriğe dönüşür. Termal sistemler ise, sıvıları ya da kapalı alanları ısıtmak için kullanılır. Bu şekilde su sistemleri veya bina yapımı gibi durumlarda güneş enerjisinden faydalanılır. Güneş enerjisi bina ya da büyük sistemler için kurulabilir. Binalarda kullanılma amacı ısınma iken, büyük santrallerde elektrik üretmektir. Güneş enerjisi panellerinde bulunan jeneratörler sayesinde direkt olarak AC gerilim almak mümkündür. Alınan gerilim, şebekeye verilir. Bu tesislerde elde edilen elektrik birkaç megawatt büyüklüğündedir.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol