2 bin 40 dekar arazi daha suya kavuşuyor

Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının % 95 seviyesinde tamamlandığını bildiren Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını söyledi. Aydın, gölet ile 2 bin 40 dekar zirai arazinin suya kavuşacağını kaydetti. Temelden yüksekliği 26,66 metre ve 544 bin m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak hemde ürün çeşitliliği sağlanacak. 

Devlet Su İşleri (DSİ) olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlemektedir” dedi.
Bu kapsamda Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının%95 seviyesinde tamamlandığını açıklayan Genel Müdür Aydın, “Çalışmalarda sona yaklaşılan Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulaması işi kapsamında 2 bin 40 dekarzirai arazi suya kavuşacaktır.İş kapsamındaki imalatlar tamamlanmış olup, sistemtestlerden sonra sulamaya hazır halegetirilecektir” diye konuştu.
Bölge İnsanına Ek Gelir
Sağlanacak
Temelden yüksekliği 26,66 metre ve 544bin m3 su biriktirme hacmine sahip olacak Kırklareli Kofçaz-1 Göleti ve Sulamasının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verimin artacağını hem de yörede ürün çeşitliliğinin sağlanacağını ifade den Aydın, sözlerini projenin tamamlanması ile birlikte2019 birim fiyatları ile ülke ekonomisine 846 137,00 TL/yıl katkı sağlanacağını belirterek tamamladı.

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol