24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nü kutladılar

Basında sansürün ilk kez kaldırılışının 108’nci yılı Pazar günü 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü adıyla kutlandı. Bu anlamda Kırklareli’nde kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütleri yayınladıkları mesajlarla Kırklareli basınının Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’nü kutladı.

24 Temmuz’un “Basın Bayramı” olarak kutlanmasına vesile olan Osmanlı döneminde sansür memurlarının gazetelere sokulmaması eyleminin üzerinden 108 yıl geçti. Geçen sürede “24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’ne dönüşen 24 Temmuzlar İlimiz Kırklareli’nde de kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerince unutulmadı. Yayınladıkları mesajlarla bugünü kutladılar. Yayınlanan mesajlardan bazıları ise şöyle;
AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz;
“Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için fedakârca çalışan tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı’nı kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”
Kırklareli Valisi Birol Ekici;
“Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü vesilesiyle, mesai kavramı gözetmeden, özverili şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlar çalışmalarında başarılar dilerim.”
AK Parti Kırklareli İl 
Başkanı Alper Çiler;
“Kamuoyunun doğru haber alma hakkı için ilkeli ve tarafsız haber anlayışıyla, özveri ve gayretle çalışan, basın meslek ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olan tüm basın mensuplarımızın ve gazetecilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, kolaylıklar diliyorum…”
Kırklareli Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özgür Tiran;
“Türk basınında sansürün kaldırılışının yıl dönümü vesilesiyle, mesai kavramı gözetmeden, özverili şekilde görevlerini ifa etmeye çalışan tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlar çalışmalarında başarılar dilerim.”
İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan;
“Halkın doğru habere ulaşması için mesai mefhumu gözetmeksizin emek sarf eden tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyorum.”
İl Sağlık Müdürü Dr. 
Öğretim Üyesi 
Çiğdem Cerit;
“Vatanımızın birliğini ve bütünlüğünü, toplumun huzur ve barışını, bireylerin hak ve özgürlüklerini savunan, tarafsız ve objektif haberciliği ilke edinen böylesine önemli bir görevi yerine getirmek için özveri ile çalışan, yerelden ulusala, tüm basın çalışanlarımızın 24Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutlar, sağlık, başarı ve esenlikler dilerim.”
Kırklareli Valiliği İdare ve Denetim Müdürü,
KIRKSEDER Başkanı 
Alaeddin İkican;
“Türk basınında sansürün kaldırılması yıldönümünde bıkmadan, usanmadan, zor koşullarda, büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlar, sağlık mutluluk ve huzur içerisinde çalışma hayatı temennisiyle selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” 
Saadet Partisi Kırklareli İl Başkanı Mustafa 
Abdurrezzak 
“Basın mensupları arkadaşlarımızın ülkemizde hakkıyla çalışıp, karşılığını alabildiği günleri görmek ümit ve temennisiyle başarılar...”
24 Temmuz Basın 
Özgürlüğü İçin Mücadele Günü hakkında
Padişah II. Abdülhamit'in saltanatı sırasında "İstibdat dönemi" diye adlandırılan dönemde gazetelerin ancak sansür memurlarının denetiminden geçtikten sonra yayımlandığı Osmanlı Devleti'nde, II. Meşrutiyet'in ilan edildiği 24 Temmuz 1908 günü, İstanbul’da çıkan bir avuç gazete, kendi aralarında sansürcüleri içeri sokmama ve gazetelerini sansüre yollamadan basma kararı vermişlerdi. Bu olay, 24 Temmuz'un “Basın Bayramı” olarak kutlanmasına vesile oldu.
Bir basın günü oluşturulması önerisi, 1946 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin kuruluşu ile gündeme geldi. Başlangıçta, Türkiye'de ilk gazetenin çıkış tarihinin Basın Bayramı olması düşünülmüştü. Ancak ilk gazetenin çıkış tarihi tartışma konusu oldu. Kimileri 1831'de Takvim-i Vakayi’nin yayınlamaya başladığı günü Türkiye'de ilk gazetenin çıktığı tarih olarak kabul ederken, kimileri resmî gazete olduğu için Takvim-i Vakayi'nin ilk gazete sayılmayacağını, 1861'de çıkan Tercüman-ı Hakikat'in Türkiye'de ilk gazete olarak kabul edilmesi gerektiğini öne sürmekteydi. İlk gazete konusunda anlaşma sağlanamayınca gazeteci Refik Halit Karay, Osmanlı Devleti'nde II. Meşrutiyet'in ilan edilişinin yıldönümü olan 24 Temmuz gününü Basın Bayramı olarak kutlamayı önerdi.
24 Temmuz günü 22 yıl boyunca meslek örgütleri tarafından "Basın Bayramı" olarak kutlandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 12 Mart 1971 Muhtırası sonrası baskıların İstibdat Dönemi'ni hatırlattığı gerekçesiyle "Basın Bayramı" ifadesinin kaldırılmasına karar verdi. "Basın Bayramı", "Geleneksel Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü" adını aldı. (H.Murat Taner)

Yorum Yazın

Yapılan Yorumlar

  1. dolaylı sansür mü 26 Temmuz 2022 Salı 16:13:52

    Böyle önemli bir yıldönümü anışında bur diğer milletvekili partisi içinde tek adamlığını ilan edip herkesi ağzına baktıran liderinden izin mi alamadı da bu basın özgülüğü mücadelesi konusunda konuşamadı değilse sansüre mi takıldı