2019 2. Dönem Buzağı Destek Askı Listeleri Yayınlandı

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, 2019 Yılı 2. Dönem Buzağı Askı Listelerinin yayınlandığını bildirdi.

Dermenci, “2019 yılı 2. Dönem Buzağı Askı Listeleri 08.07.2020 tarihi itibari ile yayınlandı. Askı Listeleri 01.09.2019 -31.12.2019 doğumlu buzağıları kapsamaktadır. Fakat 2019 yılı 1. Dönem Buzağı Hakediş Listelerinde şap, brusella aşıları yapılmayıp destek alamayan ahyvanlar, eğer aşıları yapıldıysa 2. Dönem Buzağı Askı listelerinde destek almaya hak kazanacaklardır.
Damızlık Birliği Üyeleri ne kadar destek alacak?
Birlik üyelerimiz, 2019 yılında Programlı aşılarını tamamlamış 4 ay ve üzeri annesiyle aynı tohumlamadan doğan buzağılarına, buzağı başına 525 TL destek alacaklar. Fakat 5 yaş üzeri saf sütçü ırk ile diğer aynı ırk sığırların etçi veya kombine ırk suni tohumlamadan doğan buzağılarına ise 600 TL/baş + 175 TL soykütüğü farkıyla 775 TL/baş destek alacaklar. Ayrıca bu buzağı Bakanlığımızla yürütmekte olduğumuz Döl Kontrolü Boğanın Yavrusu olursa ise üyelerimiz ilave +50 TL daha destek alarak, toplamda 825 TL destek almaya hak kazanacaklardır.
Devletimiz Programlı aşılarını tamamlamış, 4 ay ve üzeri yaşta olmak şartıyla; her buzağıya 350 TL/baş destek vermektedir.
Tespit edilen yanlışlık ve eksikliklerle ilgili olarak 10 gün içerisinde Birliğe başvurun
Yetiştiricilerimizin askı listelerinde tespit ettikleri yanlışlık ve eksiklikleri, mağduriyet yaşamamaları için 10 gün içerisinde Birliğimize bildirmeleri gerekmektedir. Buzağıların destekten yararlanabilmeleri için Dişilere brusella ve şap , erkeklere şap aşılarının yapılarak sisteme girilmesi gerekmektedir. Yetiştiricilerimizin aşılarla ilgili tespit ettikleri yanlışlık ya da eksikliklerle ilgili de İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. (Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol