2018 Yılı Asfalt Sezonu törenle başladı

Kırklareli İl Özel İdaresi Hizmet Birimleri bahçesinde dün saat 09.00'da “2018 Yılı Asfalt Sezonunun Açılış Töreni” gerçekleştirildi. Açılışa Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Genel Sekreter Vekili Bilal Kuşoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Safet Üresin, Genel Sekreter Yardımcısı Erol Akyüz, İstanbul Yol İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Güvenç Aygün, İl Genel Meclis Üyeleri, İl Müdürleri, Birim Müdürleri, memur ve işçi personeli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından; ilk olarak Yol İş Sendika Başkanı Güvenç Aygün söz alarak sezon açılışıyla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Güvenç Aygün konuşmasında; “Sayın Valim, Sayın İl Genel Meclis Başkanım, Sayın Genel Sekreterim, çok kıymetli işçi mesai arkadaşlarım, çok değerli basınımız 2018-2019 Asfalt Sezonumuzun açılışına hoş geldiniz. Hepinizi şahsım ve sendikam adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum. Bu sezonumuzda da Cenab-ı Allah kazasız belasız devletimize hayırlı hizmetler etmeyi nasip etsin. Bu güzel günümüz hayırlı olsun. Allah Devletimize zeval vermesin. Ayrıca aramızdan ayrılan mesai arkadaşlarımı rahmetle anıyor ve geride kalanlara da sabırlar diliyorum. Hepinize şahsım ve sendikam adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Daha sonra Genel Sekreter Vekili Bilal Kuşoğlu kürsüye davet edildi. Kuşoğlu konuşmaında şunları kaydetti; "2018 yılı İl Özel İdaresi programı kapsamında 5 km köy yoluna 1.kat, 154 km 2. Kat olmak üzere toplam 159 km. Asfalt Kaplama yapımı programlanmıştır. İl Özel İdaresi imkânlarıyla püremanet yapılmasına karar verilen 159 km 1. ve 2. kat asfalt kaplama yolların ihtiyacı olan, asfalt mıcırı ve bitüm nakli işleri devam etmekte olup, asfalt kaplaması yapılacak köy yollarında sıkıştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında KÖYDES programından il bazında Ulaşım Sektörü olarak 2 projede 8 km Beton yol, 86 projede 111.672 m2 köy içi kilitli parke taşı, 9 adet Menfez yapımı ve 6 projede 9.600 m oto korkuluk yapılması planlanmış olup tüm işlerin projelendirme, yaklaşık maliyet ve kontrollük işleri İl Özel İdaremizce yapılmaktadır. Ayrıca; İl Özel İdaresi sorumluluk alanında bulunan toplam 2571 Km köy yolu ağı mevcuttur. Bu yollarda bulunan sanat yapılarında (köprü, menfez, büz geçişleri vb) gerekli bakım-onarım çalışmaları yapılmakla olup, 1. Derece öneme sahip köy yolarında trafik işaretleme montaj ve montajlı işaretlerin bakım-onarım çalışmaları devam etmektedir. Bahsi geçen çalışmalar neticesinde sağlıklı ve sürekli ulaşım imkanı sağlanmaktadır."
Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise konuşmasında; “Değerli arkadaşlar bugün itibariyle İlimizde bulunan 179 köyün önemli bir kesiminde il özel idaresinin çalışmaları özellikle     köylerimizde memnuniyetle karşılanıyor. Belediyeler belediye sınırları içerisinde, İl Özel İdaresi de belediye sınırları dışındaki alanlarda etkin bir hizmeti gerçekten sınırlı kaynaklarla yapıyor. Bizler de bunun gerek kaynak temini noktasında, gerekse siz çalışanların burada siyasi anlamda Bakanlıklar nezdinde veya Sayın Valimizle, Valilerimizle daha üst makamlarda yapılması gereken hususlarda çözüm üretmeye çalışıyoruz. Tabi 6000 km2 yakın alanı olan bir il için yaklaşık 159 km sıcak asfalt kaplama az bir miktar. Ama önemli olan bunların yapılabilmesi. Zannediyorum 2 projede beton yol denenecek. Beton yola önem verilmesi kanaatindeyim. Çünkü bitümlü malzeme tamamen dolara bağlı ve ithal olarak gelen ürünlerden. Fakat beton agregası, beton malzemesi bölgemizde yoğun olarak bulunan belki de İstanbul’a Pınarhisar bölgesinden giden malzemeler. Özel İdare çalışanlarının gerçekten emeği takdire şayan. Özel İdare; köylerin yolundan suyuna, oradaki her türlü imar hizmetlerinden diğer alt yapı hizmetlerinin tamamında faaliyet gösteriyor. Bu sezon %100 bir yatırım bütçesini artırma fırsatımız oldu. Ama tabiki Belediyelerin bütçelerine bakıldığı zaman İl Özel İdareleri gerçekten çok geniş bir sahadan en uç bir noktaya kadar mücadele veriyor. Bu önemli hizmeti yaparken İlimiz içerisinde çok faydalı alanlara vesile oluyorsunuz. Sadece geçen yıl İlimize ilin tam 7 katı kadar turist geldi. Kırklareli hem tarım kenti, hem hayvancılık kenti, hem sanayi kenti hem ticaret kenti ama özellikle köy bölgelerimizde biraz da balkana yakın turizme müsait alanlarda İl Özel İdaresinin yaptığı hizmetler başka diğer alanlarda önemli fırsatlara vesile oluyor. Bu anlamda İlimizdeki belediyelerin hizmetleri kadar İlimiz genelinde 179 köyde İl Öze l İdaresinin yaptığı hizmetler de çok önemli. Ben Sayın Valimizden, İl Özel İdaremizdeki değerli bürokratlardan, idarecilerden, mühendislerden, teknikerlerden ve teknisyenlerden, siz değerli işçi arkadaşlarımıza kadar ve İl Genel Meclis Üyelerimize, muhtarlarımıza, sendikamıza teşekkür ediyorum. İnşallah bu sezon da hiç kimsenin burnu kanamadan kaza bela olmadan hayırlı hizmetler yapmaya vesile olsun diyor hepinizin Ramazanını tebrik ediyorum" dedi.
 Daha sonra konuşmaları yapmak üzere Kırklareli Valisi Osman Bilgin kürsüye davet edildi. Vali Bilgin şunları söyledi; “Bugün güneşli bir günde hep beraber İl Özel İdaremizin hizmet sezonu açılışı nedeniyle toplanmış bulunmaktayız. Özel İdarelerde geleneksel hale gelen bu sezon açılışları sayesinde hep beraber bir bereketin bir güzelliğin hizmet noktasında başlangıcını yapmanın hazzını yaşıyoruz. İlimizin büyüklüğüne baktığımızda İl Özel İdare personelimizin de görev yaptığı köy yolları, içme suyu, altyapı hizmetleri çok dağınık alanlarda olmasına karşı çok ciddi hizmetler verilerek sonuç alınıyor. Bu manada Özel İdare personelimiz çok büyük emekler sarfediyor. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum. Yeni bir ivme kazanarak buradaki standartları da yükselterek, bizim çalışma dönemimizde aynı zamanda hizmet kalitesinde de yeni standartları ortaya koyarak hep birlikte artık Kırklareli ilimizin yol sorunu, içesuyu sorunu, sulama suyuyla ilgili özellikle Devlet Su İşleri ile birlikte el ele vererek diğer alt yapı konularında çok ciddi sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Bu konuda ciddi bir tecrübeye sahip olduğumu biliyorum. Tecrübenin aktarılarak buraya güzellikler getireceğini, vatandaşlarımızın hizmet noktasında olan eksikliklerinin de tamamlanacağını tabi bunun bitmesi tam olarak mümkün değil ama en asgariye indirileceğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Sendika üyelerimiz de bizlerle el ele birlikte hareket     ederek bu hizmetin verilmesinde çok gayret sarfediyorlar. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle İlimizde sezon açılışının vatandaşlarımıza, köylülerimize, siz değerli işçilerimize kısacası Kırklareli halkına hayırlara vesile olmasını diliyor sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum" dedi.
Ardından İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın sezon açılış duasını yapmasıyla tören sona ermiş oldu. Ardından protokol çalışmaları yerinde görmek üzere Asılbeyli yoluna gittiler. Burada kazasız belasız bir iş sezonu geçirilmesi amacıyla bir kurban kesildi ve dualar edildi. Ardından asfalt ekibi bismillah diyerek çalışmaya başladı ve sezon açılmış oldu.         (Kırklareli İl Özel İdaresi)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol