1 buçuk asırdır Kırklareli için çalışıyorlar

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri kayıtlarına göre 1883 olarak güncellendi.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık; “Odamızın 1883 Yılı’nda Kurulduğu Tescillendi” dedi.
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (Kırklareli TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Odamızı geleceğe taşırken, geçmişimize de sahip çıkıyoruz. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarımız sonrasında Odamızın gerçek kuruluş tarihi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı tarafından resmi kayıtlara dayanılarak 1883 olduğu tescillendi. Bugüne kadar kuruluş tarihi 1925 olarak bilinen Odamızın gerçek kuruluş tarihinin tespiti için “Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri” kayıtlarından yararlanıldı” dedi.
Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Çalışmalarımız kapsamında odamızın kuruluş yılı “Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri” kayıtlarına göre 1883 olarak güncellendi”
Kırklareli’nin ve bölgemizin tarih boyunca önemli ticari ve sınai gelişim gösteren önemli merkezlerden birisi olduğuna vurgu yapan Kırklareli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “İlimizin de geçmişinde mutlaka ekonomik gücüne ve değerlerine ait bilgilerin olması gerekiyordu. Bu düşünceden hareket ile araştırmaları başlattık. Odamızı geleceğe taşırken, geçmişimize de sahip çıkarak başlattığımız çalışmalar kapsamında “Edirne Vilayeti Kırkkilise Kazası Salnameleri”nin Osmanlıca’dan çevirilerini yaptırmak suretiyle, elde ettiğimiz bilgileri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile paylaşarak, Bakanlık nezdinde onaylanmasını ve odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillenmesini talep ettik.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Bakanlık tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde ise Odamızın kuruluş tarihinin 1883 yılı olarak tescillendiği bilgisi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 03 Haziran 2023 tarihli yazısı ile odamıza bildirilerek kuruluş yılımızın 1883 yılı olarak belirtildiği faaliyet belgemiz güncellendi.
Odamızın kuruluş tarihinin güncellenmesi çalışmalarında büyük emeği geçen Kırklarelili Araştırmacı-Tarihçi Ali Arslan’a teşekkür ediyorum.
İlimizin; tarımıyla, üreticisiyle, ticaretiyle ve sanayicisiyle önemli bir geçmişe sahip olduğunu ortaya koymuş olmaktan büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek istiyorum. İlimize ve odamız için tarihi boyunca emeği geçen müteşebbis üyelerimiz ile geçmiş dönem yönetim kurulu ve meclis üyelerimize ve yakınlarına, emeği geçen tüm kesimlere teşekkürlerimizi sunuyor, hayırlı olmasını diliyorum” dedi.(N.Şensöz)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol