“15 Temmuz, bizim yeni bir Çanakkalemizdir, Sakaryamızdır”

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi sokakları, meydanları doldurarak, inançları, vatanları, bayrakları, özgürlükleri, gelecekleri için darbecilere meydan okuyan vatandaşlarımın her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum” dedi. 15 Temmuz Şehitleri Anma Programı’na katıldı. 15 Temmuz darbe girişiminde hayatlarını kaybeden şehitlerin yakınları ile yaralanan gaziler ve yakınlarının iştirak ettiği programda; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da hazır bulundu.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti ve saygı duruşu ile İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
“Böylesine asil bir millete hizmet ettiğim için rabbime ne kadar şükretsem azdır”
“Sokaklara çıkma imkânı bulamadıkları için aksakallarıyla, başörtüleriyle, kucağında uyuyan sabileriyle, seccadelerinin üzerinde sabaha kadar gözyaşı döküp dua ederek darbe direnişine destek veren tüm vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16 Temmuz’dan itibaren 29 gün boyunca demokrasi nöbeti tutanlara da teşekkür etti ve şunları ekledi: “Biliyorum ki; eşlerini, çocuklarını, tüm ailelerini, geleceklerini, umutlarını, her şeylerini geride bırakarak mücadeleye koşan erkeklere, kadınlara, gençlere ne desem eksik kalır.
Rabbime, beni böyle bir milletin evladı olarak dünyaya getirdiği için ne kadar hamt etsem, azdır. Allah’ıma, bana böyle asil bir millete hizmet etmeyi nasip ettiği için ne kadar hamt etsem azdır. Mevlama, o gece bu kulunu böyle bir milletle birlikte mücadele verme şerefine nail kıldığı, bana böyle bir ihsanda bulunduğu için ne kadar hamt etsem, azdır.”
“Milletimizle gönül bağımız hiç kopmadı”
Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, düşüncelerin ve duyguların ancak kalplerden kalplere giden gizli yolla ifade edilebildiği bir anda olduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun bizim milletimizle gönül bağımız hiç kopmadı. Milletimiz ne hissediyorsa, biz de onu hissettik. Milletimiz neye öfkeleniyorsa, biz de ona öfkelendik. Milletimiz neyi özlüyorsa, biz de onu özledik. 40 yıldır bu çizgiden hiç sapmadığımız için, attığımız her adımda milletimizi yanımızda bulduk” diye konuştu. “Önce bizi küçümseyerek milletten uzak tutmaya çalıştılar. Bunu başaramayınca, cezaevine attılar. Yine netice alamayınca siyaset yoluyla hizmet etmemizi engellemeye kalktılar” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu yapamayınca milletin verdiği yetkileri sinsi yollarla elimizden almaya çalıştılar. Sonunda işi, 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi canımıza kast etmeye kadar götürdüler. Bu fakirin canını alınca 80 milyonluk Türkiye’yi teslim alacaklarını sandılar” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Evet, işte bu Hak’tan nasibini almamış olanlar, milletimizle aramızdaki güçlü rabıtayı göremedikleri için, güç kullanarak, silah kullanarak, kan dökerek ülkeyi teslim alma hevesine kapıldılar. Biz milletimizle birlikte, ölümü göze alarak yola çıktığımızda, bu nasipsizlerin yüreğine korku çoktan düşmüştü. FETÖ’nün ordumuza sızmış mensuplarının döktükleri masum kanı, onların yüreksizliklerinin, alçaklıklarının, ruhlarını ve bedenlerini sattıkları şarlatanla birlikte yuvarlandıkları ihanet çukurundaki çırpınışlarının eseridir. Bu alçaklar o gece kendilerince her şeyi hesap etmişler; sadece Allah’ın hesabının tüm hesapların üzerinde olacağını düşünememişler. Türk Milletinin, dünyada tanka karşı yumrukla, kurşuna ve bombaya karşı tekbirle karşı koyacak tek millet olduğunu akıllarına getiremedikleri için, sokağa adım attıkları andan itibaren planları bozuldu.”
15 Temmuz gecesi, evladını, eşini, çocuğunu darbecilerin üzerine gönderenlerin, Çanakkale Savaşına oğlunu gönderenlerle aynı duygular içinde olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘ateş düştüğü yeri yakar’ sözünü hatırlattı ve “Ancak, 15 Temmuz şehitlerimizin, terörle mücadele şehitlerimizin ateşi, sadece ailelerini değil, milletimizin tamamını yaktı, yakıyor. Ne dersek diyelim, geride kalanların, özellikle de anaların yürek yangınlarını söndüremeyeceğimizi biliyoruz” diye ekledi. (Cumhurbaşkanlığı)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol