12 milyonluk KÖYDES ödeneği onaylandı

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, 12 milyon liralık KÖYDES ödeneğinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını bildirdi. Minsolmaz, “Köy yolu, içmesuyu, küçük ölçekli sulama ve atıksu projeleri gibi çalışmalarda kullanılacak KÖYDES ödeneği hemşehrilerimize, İlimize ve Ülkemize hayırlı olsun” dedi.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, yaptığı açıklamada, 12.396.093 TL KÖYDES ödeneği Kırklareli'mize hayırlı olsun. 2019 yılı KÖYDES ödeneğimiz Cumhurbaşkanımızca onaylandı. Köy yolu, içmesuyu, küçük ölçekli sulama ve atıksu projeleri gibi çalışmalarda kullanılacak KÖYDES ödeneği hemşehrilerimize, İlimize ve Ülkemize hayırlı olsun” dedi.
KÖYDES ile yapılan yatırım ve çalışmalar hakkında bilgi de veren Minsolmaz, “Köylerin içme suyu ve yol ihtiyaçlarını gidermek amacıyla 2005 yılında başlatılmış olup, daha sonraki yıllarda küçük ölçekli sulama ve atık su hizmetleri de projeye dâhil edilmiştir.
Kırklareli ilinde 2005-2018 yılları arasında 1028 adet proje tamamlanmış olup, toplam 72 milyon 896 bin 780 TL harcanmıştır. Yol ağını tüm köylerimize ulaştırdık, Kırklareli’ndeki köy yol ağının yarısından fazlasını asfalt ve betonla kapladık.
2005-2018 yılları arasında Kırklareli’nde 41,2 milyon TL tutarında yol yatırımı yaptık. Kırklareli’de 990 bin metrekare kilit parke taş, 684 kilometre asfalt yol ve 56 kilometrestabilize, 10 kilometrebeton yol yapımı gerçekleştirilmiştir.
Suyu olmayan köyümüz kalmadı. Köy ve köy altı yerleşimlerin sağlıklı içme suyuna kavuşabilmesi için görülmemiş bir hız ve istekle çalıştık. Kırklareli’nde toplam 321 farklı proje ile içme suyu sorununu ortadan kaldırdık.
78 köyümüzü kanalizasyon problemini çözdük. İçmesuyu projeleri için 13,4 milyon TL, Kanalizasyon projeleri için 5 milyon TL olmak üzere toplam 18.4milyon TL yatırım yaptık. Böylece, Kırklareli’mizin köylerinin tamamına temiz içme suyu götürdük.
Köylerde daha verimli zirai üretimin önünü açmak için, KÖYDES kapsamında yeni sulama alanları açtık.Kırklareli’nde 881 ailenin kullanımına sunulmak üzere 404 hektar alanı suya kavuşturduk. Sulama projeleri için 3 milyon TL tutarındaki projeyi hayata geçirdik” diye konuştu. 

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol