114 bin 177 dekar tarım arazisi sulandı

Kırklareli’nde 20 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama sezonunun 01 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Kırklareli ilimiz ve ilçelerimizde toplam 114 bin 177 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Kırklareli il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 114 bin 177 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 168 milyon TL katkı sağlandı” dedi.
Aydın, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu, bu durumun bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiğini bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini söyledi.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışlarının üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden olduğunu, bu durumun bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiğini bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini söyledi.
Bu kapsamda Kırklareli’nde 20 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 01 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Kırklareli ilimiz ve ilçelerimizde toplam 114 bin 177 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Kırklareli il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 114 bin 177 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 168 milyon TL katkı sağlandı” dedi.
Aydın, son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, “DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” diye konuştu.
Yağmurlama ve damla sulama
tercihimiz
Tarım alanlarının sulanmasında yağmurlama ve damlama yöntemlerini tercih ettiklerini aktaran Aydın, şöyle devam etti;
“Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda %35 damla sulamalarda ise %65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.”

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol