"10 Kasım yas tutma günü değil, Atatürk’ün ilkelerini anlama ve yaşatma günüdür"

Ulu Önder Mustafa kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 79. yıldönümü nedeniyle Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi bir mesaj yayınladı. Vali Çiftçi mesajında şunları belirtti; "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 79. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz. 10 Kasım yas tutma günü değil, Atatürk’ün vizyonunu, misyonunu, düşüncelerini, felsefesini, hedeflerini ve ilkelerini anlama ve yaşatma günüdür. Engin ileri görüşlülüğü, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut Atatürk'ü hiç şüphesiz insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği dünyanın en önemli liderlerinden biri yapmıştır. Eşsiz bir devlet adamı olarak Atatürk yeni bir Türk Devleti’nin temellerini atmakla kalmamış, modernleşme ve dönüşüm hamlelerini cesaretle gerçekleştirmiş, Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması için birçok yeniliğe imza atarak gelecek nesillere büyük bir miras bırakmıştır. Dolayısıyla Atatürk’ün aziz hatırasına sahip çıkmak, O’nun “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi, daha güçlü, daha demokratik, daha kalkınmış hale getirmek; O’nun kendi deyimiyle “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine” çıkarmakla mümkün olacaktır. Atatürk’ü anmak kadar anlamak da çok önemlidir. O’nu anlamak, fikirlerini ve düşüncelerini kavramak sözle değil, icraatla olacaktır. Bu gün de ülkemiz, O’nun işaret ettiği yolda önemli mesafeler almış ve almaya devam edecektir. İstiklalimize ve istikbalimize kast eden iç ve dış düşmanlara karşı Millet olarak birbirimize kenetlenmede ve Milli ve Manevi değerlerimizi sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığımızda Büyük Önder Atatürk’ün fikir ve düşünceleri bugün de bizlere yol göstermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle vefatının 79. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını, vatanı uğruna canlarını feda etmiş şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla, minnetle ve saygıyla anıyoruz."
Vali Çiftçi'den
Kurtuluş Günü mesajı
Bugün hem sevinci, hem de hüznü birarada yaşıyoruz. Atatürk'ü saygıyla anarken, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü de coşkuyla kutluyoruz. Vali Çiftçi ilimizin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla da bir mesaj yayınladı. Vali Orhan Çiftçi mesajında şunları kaydetti; "Değerli Kırklarelililer, ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutlamaktayız. Bugün Anadolu insanının onurunu, gururunu, din, vatan, millet ve bayrak sevgisini ve kahramanlıklarını göstermesi bakımından da önemlidir ve tarihe not düşülecek niteliktedir.
Bu kutlamanın amacı; tarihin derinliklerine gidebilmek, o yıllarda yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir. O gün bizlere bu acıları yaşatan küresel güçler geçen süre zarfında da boş durmamış, insanlarımızın huzurunu bozmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle bizi birbirimize düşürmek için uğraşmış, güçsüz düşürmek, dünya sahnesinden silebilmek için çaba sarf etmişlerdir.
Ancak milletimiz şanlı tarihinden de anlaşılacağı gibi hiçbir dönemde birliğini ve beraberliğini bozmadan, yekvücut olarak vatanını ve milli değerlerini sonsuz bir inanç ve azimle müdafaa etmiştir.
Böyle önemli günlerimizi tarihten ders çıkartarak kutlamalıyız. Yeni nesillere tarihlerini tüm gerçekliği ile anlatarak, atalarının ne gibi fedakârlıklar yaparak, tek vatan, tek millet, tek devlet, tek bayrak anlayışıyla bu kazanımları elde ettiğini iyi idrak etmelerini sağlamalıyız.
Sahip olduğumuz kazanımlarımızı korumak ve geliştirmek için birbirimize kenetlenmek, ülkemizi güçlü, insanımızı mutlu, huzurlu ve yarına güvenle bakabilen bireyler haline getirmek ve gelecek yarınlarımız için çalışmayı ve üretmeyi görev edinmek zorundayız.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve silah arkadaşlarını, kutsal vatan topraklarımızın her bir karışı için göğsünü siper eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anarken, tüm Kırklareli vatandaşlarımızın Kurtuluş Bayramını kutluyor, sevgi ve esenlikler diliyorum. (Kırklareli Valiliği)

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol