TRAKYA'DA ORGANİK TARIM DESTEKLENSİN

Güme avcılığı: "Av yasaklarında güme avcılığı usulsüz sayılıyor. 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu bunu yasaklıyor. Ergene Nehri boyunda ve Trakya genelinde güme avcılığı yaygındır. Orman ve Su Bakanlığı güme avcılığının sonlandırılması için çalışıyor. Yetkililer Jandarma'yla beraber hareket ediyor."
Güme avcılığını bir arkadaşla konuştuk. Kısa sohbetlerle bazı konuları incelemeye çalışıyorum.
Organik Tarım Yapılırsa Kanser Vakaları Azalabilir. Trakya'da organik tarım yapılıyor mu? Bu konuda neler yapılıyor? Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Hakan Keçeci'ye uğradım. İçerde misafiri vardı. Görüşemedim. Organik Tarımı Desteklemeliyiz.
Lüleburgaz Sarımsaklı Çiftliği'ni satın alan Ziya Organik olup işletmede "Az bir şey olsa da organik sebze ekiliyor" diyen arkadaşa teşekkürler. "Bulgaristan'da organik tarım uygulanıyor.." Bulgaristan'da et, mazot, benzin ucuzmuş.. Çocukluğumuzdaki karpuz, domates bugün yetiştirilmiyor. Bugün kimyasal ilaçlar, gübreler kullanılıyor… Toprak zehirlendi. Doğallığını kaybetti.
Prof. Dr. Canan Karatay'ın televizyondaki sağlığımızla ilgili konuşmaları büyük ilgi görüyor.
SAMAN: Hayvan yemi olarak kullanılan saman balyası pahalandı. Modern hayvancılıkta saman hayvanların altına seriliyormuş. 2012'de kurak giden havalar yüzünden saman, balya fiyatları ikiye katlandı.
Bir balya fiyatı Kırklareli'nde 15 ile 20 lira arasındaymış. Dışarıdan saman ithal ediliyor.
Melas: Şekerpancarı ve şekerkamışı üretimi kademesinde atık olarak ele geçen şekerli kahverengi bir sıvıdır. Melas hayvancılıkta, gübre yapımında, alkol ve maya yapımında kullanılmaktadır.
Pancar Küspesi Hayvan Yemi Olarak Kullanılmalıdır. Yararlı bir gübre olup hayvanlara enerji ve güç verir. Kırklareli İstasyon Garı'nın çevresi pancar öbekleriyle dolardı. Pancar küspesi vagonlarla Alpullu Şeker Fabrikası'ndan gelirdi. Kırklareli'nde hayvancılık yapanlar vardı. Her köyde pancar üretimi yapılırdı. Alpullu Şeker Fabrikası'nda üretim bir ay yapılıyor. Eskiden üretim dört - beş ay yapılırdı. Alpullu Şekerspor Futbol Takımı'nda seçme futbolcular top oynardı. Çok güçlü bir takımdı.. Kırklareli futbolcu yatağı idi.
Pınarhisarlı Meşhur Kuş Tahnitçisi NİYAZİ SAVCI ile kısa bir söyleşiden notlar: "Romanya'nın Babadağ Kasabası'ndan 1935 yılında Büyükmandıra Beldesi'ne iskan olduk. Çimento Fabrikası'na çalışmak için geldim. 84 yaşındayım. Kırklareli Müzesi'ne Tahnit Ettiğim Kuşları Ben Verdim. Atatürk ve arkadaşlarına böyle güzel bir vatan bıraktığı için minnettarım. Güzel bastonlar yaparım. Kartalbaşı, atbaşı gibi" dedi. İnsan yaşamında yaşlılarla sohbetler insana huzur verir."
Trakyam senin güzel insanlarını, iyi kalpli dostlarımı seviyorum. TRTName'den şarkılar gönlü yaralı kalbimin hicranına iyi geliyor.
Yaşam ıstıraplı bir şarkı olsa da yaşam devam ediyor. TRAKYA'DA ORGANİK TARIM DESTEKLENSİN… Hastaneler hastalarla dolup taşıyor...

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol