SELANIK DRAMA'LI HASAN OTURAK'LA SOHBET KISA BAYRAM NOTLARI

HASAN OTURAK "37 gün önce hayat arkadasim vefat etti. 85 yasindayim. Tevfik Fikret Ilkokulunda hizmetli olarak çalisirken okul müdürleri Saban Gürdal, Behçet Güngördü ve Ilhan Gözkaman'di.
Torunum Mustafa Oturak Marmara Üniversitesi matematik bölümünde okuyor. 1921 dogumluyum. Selank Dramali'yiz. Yedi nüfusla geldik. Bes kardesiz. Bizim aileye 21 dönüm toprak verdiler.
Biz Kirklareli'ne geldigimizde bikaç papaz ve gavurlarda vardi. Sonra onlarda gitti. Selanik Dramada yunanlilar çok kez masum Türkleri camiye kapatip dövmeye çalistilar. Okula hiç gitmedim. Ilkokul diplomam yok. Babam beni okula göndermedi. Iki kardesim okula gitti.
Çok fakirlik yokluk vardi. Annem ben çok küçükken ölünce babam tektar evlendi. Babamin adi Hasan Oturak'tir. Babam iyi adamdi. Sert degildi.
Hayvan otlatmaktan gelince sokakta çelik çomak oynardik. Dogalgaz'in oldugu yer karakaya'dir. Hayvanlarimizi karakaya'da otlatirdik. 200 konutlarin oldugu yerdeki göllerde yüzerdik. Otomobil lastiginden yapilmis ayakkabilar giyerdik. Büyük Cami karsisinda ayakkabici Ilyas vardi" dedi.
KISA BAYRAM NOTLARI Kurban Bayraminin üçüncü günü Yayla kahvesinde arkadaslarla sohbet ettik. Hava bulutlu. Bayram günlerini çok severim. Bir de trafik kazalari olmasa.
Balikçi, elektrikçi, avci ve güzel sarki okuyan Orhan Kandemir yillar önce Astsubay gazinosunda günün ask sarkilarini okumustu. Kofçaz Degirmenderede alabalik tutmustu. Birkaç Ögretmenle beraberdik. Pisen alabaliklar, domates, peynirle rakilamistik.. Kurban Bayraminda Inece'ye gitmistik. Inece'deki kahvelerde arkadaslarla bayramlastik. Emekli ögretmen Hamdi Aksel, Inece Kültür ve Dayanisma Dernek Baskani Mehmet Kizil mesul müdür Mustafa Onay, fizik ögretmeni Rasim Emir..Inecede oto tamircisi Behçet Danisan'in oglu Emre Danisan Kirklareli Gençlerbirligi takiminda sekiz yildir forvette oynuyormus. Inece Belediye Baskani Ilyas Yilmama'da ugradim.
Inece belediyesinin güzel insanlarina selam olsun..
Valeybolda pekçok basariya imza atan Nazmi Ayer, Necmi Türköz, Seref ögretmen, Ineceli sair Ismail Alabayirli, son destanci Murat Otay, sevilen sarkici Candan Erçetin, Harun ögretmen, Nevzat Nayir ögretmen ve Muhtar Hüseyin Kocabekil...ve pek çok arkadasimla herzaman sohbetimiz olur..
Meshur futbolcu Koko Hüseyin Gürver" Selanik Gevgeli göçmeniyiz" dedi.
3.1.2007 gecesi star televizyonunda çalisan, çaliskan ögrencim Kadir Bayram, Yusuf Mutlu ve Salih Gündüz'le Balkan Türklerini konustuk. Kofçaz Kocayazi köyünden meshur asçi Latif Onat'in yegeni Ethem KIliç ve Yüksel Engin'le Vizeliler Dayanisma Yardimlasma Derneginde eski günleri konustuk. Ethem Kiliç"Asçi Latih Oruç amcam olur. Yine eski lokantacilardan meshur Çörçil Hasan Onat amca ogludur. Babam Vahit Kiliç'la Müteahhit Mandiraci Haci Hamza Yanardag akraba olurlar. Mühendis Ziya KIliç ve kardesi insaatçi Fikrek Kiliçla'da akrabayiz" dedi.
Kirklareli Belediye Baskani Cavit Çaglayan "Kirklareli Çocuk Oyunlarini arastirsaniz ne güzel olur" dedi.
Kirklarelispor'lu Emre Kalço'nun agbisi Özhan Kalço Çanakkale Mahmudiyesporda futbol hayatina devam ederken 18 Mart Çanakkle Üniversitesi Isletme bölümünde okuyurmus.
Kiklareli Final Dersane müdürlerinden Abdullah Gürver " Çalismalariniz yarinlara isik tutacak. Bir kaynak kisi oldunuz, sevgili Demiraco" dedi.
Bir Köyokulundayken genç bir bayan ögretmen zipir ögrencisini okul müdürüne sikayet etti. Zipir ögrencisinin de adi Emrah. Durusu kabadayi, saygisiz.. Duruma üzüldüm. Emrah'a söyle dedim" Türk halk siirinin en sevilen sairi Emrah'tir.. Bir siirini okudum hayran oldum. Sevda sairi Emrah'a.. Hayatini, siirlerini oku.. Ögretmenin, okul müdürünün elini öp.." dedim. Emrah dediklerimi yapti.. Ona basarilar diledim..
4.1.2007 günü Anadolu Lisesi Müdürü Nusret Candegir, sair Yasar Faruk Inal, Fahrikasap ilkögretim eski okul müdürü Hüseyin Dagkiran'la sohbet ettik.
Eski zahirecilerden Avni Karaman'in oglu Ufuk Karaman "Eski zahirecilerden Ali Tok Kirklaelispor Genç takiminda kalecilik yapti." dedi. Yanimizda Yörükoglu sucuklarinin sahibi Ferit Yörük'te var. Kirklareli'nin peyniri, hardaliyesi, sucugu, kasari, kavurmasi, salami, istasyon caddesi, tarihi kasaplararasi, eski yayla evleri, eski hidirelles günleri, futbolu, basketi, ayazi, sik delikanlilari, güzel kizlari çok meshurdur.. Bir siirim
Gitmiyor gözlerimin önünden hayalin
Geçmiyor zaman
Seni düsünüyorum zaman zaman
Dinmiyor kalp agrilarim
selahattindemiraco@gazetetrakya.com

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol