Merhaba Kirklareli

Kayisi Yetistiriciligi - 1
Iklim Istegi Kayisi agaci yari sicak ve kurak geçen bölgeler sever. Kayisi agacinin gövde ve dallari kis aylarinda -35°C kadar düsen soguklara dayanmaktadir. Kayisi çiçekleri islak olmak sartiyla -1 °C kadar düsen isi derecesine'"mukavemet ederler.
Bahçe Yerinin Seçimi Ilkbaharin geç donlarindan etkilendigi için ova ve çukur yerlerden ziyade yamaç ve sirtlar tercih edilmelidir. Irmak kenarlarindan, soguk havalarin toplandigi veya sislerin oturdugu çukur yerlerden kaçinilmalidir. Ayrica bol isik ve günes istediginden güney yamaçlar tercih edilmelidir. Meyilli arazide soguk hava alt taraflara çöktügünden dikilen kayisi agaçlari dondan fazla zarar görürler. Yukarilara çikildikça agaçlarin dondan zarar görmesi kismen önlenmis olur. Kayisi agaçlari meyilli arazinin tesviye egrileri üzerinde meydana getirilen teras ve çizgiler üzerine dikilirler. Meyilli arazide bu suretle meydana getirilen sekiller hem taban suyunun muhafazasina yardim ettigi gibi yukaridan asagiya inen yagmur sularinin topragi tasimasina engel olur. Gübreleme
. Kayisi bahçeleri için her üç yilda, bir dönüm basina 3 ton çiftlik gübresi verilmesi uygundur. Suni gübrelerden her yil agaç basina her agacin yasi için 100 gr hesabi ile (Örn 1 0 yasindaki agaca 1 kg) verilmesi faydalidir. Fosforlu ve potasli gübreler sonbaharda agacin gövdeden itibaren 1-1,5 m disina açilacak bir ark içerisine bant seklinde verilmeli. Azotlu gübreler, mart basinda 2/3'ü, mayis basinda ise 1 /3'ü olmak üzere serpme seklinde verilmelidir.
Kayisi Yetistiriciligi-2
Sulama Kayisi, agaçlan genel olarak sudan hoslanmaz. Ancak meyvelerin irilestigi ve olgunlastigi yaz devresinde sulanmasi gerekmektedir. Umumiyetle, kayisi agaçlari meyilli arazinnin eteklerine dikilir. Su tutan ve derin topraklara dikilmis olan kayisi agaçlari zamk çikarmakta ve çok miktarda çiçek ve meyve dökümü yapmaktadir. Kisi siddetli geçen bölgelerde kayisi agaçlarinin sulanmasini iyi bir sekilde ayarlamak icab eder. Genelikle kayisi agaçlarinin sulanmasina mayis ayindan itibaren baslanarak agaç 22 agustos tarihine kadar her 20 günde bir tekrarlanmasi ve 26 eylül'e kadar devam ettirilmesi gerekir .Bu tarihten sonra bilhassa taban araziye dikilmis olan kayisi agaçlarinin sulanmasi neticesi meydana gelen genç sürgünler henüz odunlasmadigindan kisa girdiginden soguk ve dona mukavemet edemiyecek yanacaktir. Yani sicak ve yagmursuz geçen bölgelerde her 20-25 günde bir defa olmak üzere 4-5 defa sulanir. Ayrica kayisi mahsulleri, hasat edilmeden 10 gün evvel sulanmasi gerekmektedir.
Hasat Kayisi agaçlarinda en uygun hasat elle toplama seklinde olup, meyvelerin zarar görmemesi ve bir olgunlukta toplanmasini saglar. Silkeleyerek hasatta, agaç altina branda serilse bile meyvelerin zedelenmesini ve ayni olgunlukta toplanmasi saglanamaz. Çirparak hasatta zarara ilaveten dallarin ve meyve gözlerinin büyük ölçüde zarar görmesine yol açar. Son zamanlarda yurt disindan ithal edilerek gelistirilen örümcek agi görünümünde olan brandaya silkelemek suretiyle meyvelerin zarar görmesinin önlenmesi yaninda isgücü ve zaman tasarrufu da saglanmaktadir.
devami yarin...
haticekunt@gazetetrakya.com

Yorum Yazın

Bu Habere Henüz Yorum Yapılmadı. İlk Sen Ol