<<Geri Dön        
Karadedeler Olayi'nin iç yüzü
BÖLGESEL - 24.09.2011 17:35:00

16 Eylül’de gösterime giren Karadedeler Olayi filminin tartismalari, Kirklareli’yi de etkiledi. Filmle baglantili internet sitelerinde ve sosyal medyada, gerçek oldugu öne sürülen görüntülerin 1989 yilinda Lüleburgaz Ilçemizin Davutlu Köyü’nde gerçeklestigi yorumlaninca ipin ucu kaçti. Davutlu Köyü’ne olan bakis birden degisti. Sanal alem bir yandan filmi tartisirken, diger yandan köyün Davutlu olduguna dair yorumlarini çogaltti. Film sirketinden ise hiç bir açiklama yapilmayinca ortaya magduriyet dolu bir tablo çikti. 1989 yilinda da görevde olan Davutlu Muhtari Ali Osman Karagöz, köylerinde Karadede-ler Olayi diye bir seyin ne 1989’da, ne daha öncesinde, ne de daha sonrasinda yasanmadigini söyledi. Kötü bir reklama maruz kalan köyün magdur oldugunu söyleyen Karagöz, konuyu detayli bir sekilde arastirdiktan sonra hukuki süreç baslatacagini açikladi.

Her sey bundan bir süre önce sinema, internet ve televizyonlarda dönmeye baslayan bir fragman ile basladi. “Åzoka hazir olun” sloganiyla gösterilen ve yaklasik bir dakika süren fragmanda, agaçlik bir bölgede amatör bir çekim yeraliyor ve daha sonra bir çocugun korku dolu çigliklari duyuluyordu.

“Karadedeler Olayi” isimli bu filmin fragmanlari daha sonra kendi web sitesi ve sosyal paylasim sayfalariyla net dünyasinda daha da popüler bir hale geldi. Ancak bu popülerlik beraberinde baska detaylari da gün yüzüne çikardi.

Sansür, arastirmayi tetikledi

Filmin ikinci fragmaninda yeralan görüntülerde bazi gazete küpürleri gösteriliyor ve burada sahis ve yer isimlerinin bas harfleri kalacak sekilde sansürlendigi gözleniyordu. Küpürlerde okunan yazilar arasinda “K....ilinin L....ilçesinin D....köyü” cümlesi dikkatlerden kaçmadi. Iste ne olduysa bundan sonra oldu. Sosyal medyada ve çesitli internet sayfalarinda bahse konu yerin Kirklareli’nin Lüleburgaz Ilçesi’nin Davutlu Köyü oldugu iddiasi yogunluk kazandi. Yapilan arastirmalarda; Türkiye’de K harfi ile baslayan illerden, L ile baslayan ilçesi olan tek sehrin Kirklareli olmasi, küpürlerde bas harfi hariç üstü karalanmis köyün de, harf sayisinin kapladigi hacim gözönüne alindiginda Davutlu olarak tespit edilmesi söylentileri destekler nitelikteydi.

Film degil belgesel

Filmin konusuna gelince. Film sirketi kendi basin bülteninde de belirttigi filmin konusunu, yasanmis olaylar ve gerçek görüntülerden olustugu seklinde piyasaya tanitti. 1989 yilinda bazi gazetelerde bir köyde saat 17:00’dan sonra korkudan kimsenin sokaga çikamadigi; bu süreçte köyde metafiziksel varliklarin yani cinlerin yeraldigi öne sürülünce Istanbul’lu bir gazetecinin, kamerasiyla birlikte olayin aslini arastirmak üzere köye gittigi, köyde 15 gün konakladiktan sonra kamerayi 14 yasinda bir çocuga biraktigi, çocugun kayida devam ettigi, ancak daha sonra çocukla birlikte baska kisilerin de cesetlerinin bulunmasi üzerine gazetecinin jandarma tarafindan gözaltina alinarak sorgulandigi, serbest kaldiktan sonra da elbiselerinin bulunmasina ragmen kendisinin kayip oldugu ve beraberinde yasanan ilginç olaylar dizisi neticesinde, film sirketinin eline geçen görüntülerin derlenerek bir belgesel-film hazirlandigi ifade edildi.

Yapimci sirket ayrica basin bülteninde belgesel-filmin hazirliginin 2 yila yakin sürdügünü, çesitli engellerle karsilastiklarini, konuya asla ticari gözle bakmadiklarini ve 3 adet VHS kasette yeralan gerçek görüntülerin derlenmesiyle bu filmin ortaya çiktigini kaydetti.

Herkes köyden korkmaya basladi

Yapimci sirketin il, ilçe ve köy ismi konusunda sansür teknigini kullanarak tedbirli davranmis olmasina ve sadece “K...ilinin D...köyünde” ibaresini tercih etmis olmasina ragmen, sosyal medyada ve internetteki “Kirklareli’nin Lüleburgaz Ilçesi’nin Davutlu Köyü” söylentisine gerekli hassasiyeti göstermemesi, bu desifre için bir tedbir almamasi, karsi bir açiklama yapmamasi ve bu desifrenin genislereyek yayilmasini engellememesi, gözleri bir anda ilimize bagli Lüleburgaz’in Davutlu Köyü’ne çevirdi.

Belki de Trakya’da bile birçok kisinin ismini çok az duydugu Davutlu Köyü, bu hengamede kötü bir reklama maruz kalmis oldu ve herkesin köye olan bakisi bir anda degisti. Tüm bu yasanan tartismalar üzerine köye giden muhabirlerimiz, köy muhtari ile görüserek kendisinden konuya açiklik getirmesini istediler. Filmin internette çok sik konusulmaya baslanmasindan sonra kendisini birçok kisinin aradigini söyleyen Köy muhtari Ali Osman Karagöz ‘bir dokun bin ah isit’ misali, bu konudan oldukça muzdarip oldugunu belirtti ve su cümlelerle konusmasina basladi:

1989’da da muhtardim

“Ben bunun tamamen filmin çikari için yayilmis bir söylenti oldugunu düsünüyorum. Benim yasim 61. Daha önce de 1976 senedinde 86 yasinda amcam vefat etti. Böyle bir olayi da ne yasamis, ne duymus. Köyümüzde Karadedeler Olayi filminde gerçek oldugu iddia edilen olay ve görüntülerin hiç birisi yasanmamistir.”

Köy muhtari olarak bu söylentilere karsi oldugunu aktaran Karagöz, “Kesinlikle böyle birsey yok. Civar köylere de sorabilirsiniz. Isterseniz daha yaslilari da getirip, konusmalarini dinleriz. Ben 1984’te muhtar oldum. Yani 1989’da da muhtardim ve köydeydim. Daha önce de böyle bir olay duymadim. Ben bu konuyu derinlemesine olarak arastiracagim ve ne gerekiyosa o islem için start verecegim. Davutlu Köyü’nün böyle bir olayla anilmaya baslanmis olmasina, bunun internette yayilmasina hiç anlam veremiyorum. Sadece gülüyorum” dedi. Muhtar Karagöz, gerekli arastimalari yaptiktan sonra icap ederse yapimci sirketle bu noktada hukuksal olarakta mücadele edecegini kaydederek, Davutlu’nun magduriyetinin ciddiligine dikkat çekti.

Gözler yapimci firmada

Muhtarin yanisira konustugumuz köy sakinleri de, Davutlu’nun isminin böyle bir olayda anilmasina anlam veremediklerini söylediler. Film, 16 Eylül’de gösterime girdi ve beraberinde yeni tartismalar da basladi. Görüntülerin gerçek olmadigini iddia edenlerden, inandiklarini söyleyenlere kadar birçok kisi görüslerini, sinema sitelerinde ve sosyal medyada belirtmeye basladi. Ancak kendi iradesi disinda ismini böyle bir konunun içinde bulan Davutlu’nun, magdur oldugu konusu kimsenin gündeminde yeralmadi. Åzimdiki beklenti ise yapimci sirketin, kendileri Davutlu Köyü oldugunu lanse etmemis olsalar bile, filmle baglantili birçok yerde Davutlu’nun isminin geçmesine açiklik getirmesi ve bir basin açiklamasi yapmasi.

Bunun yanisira filmin fragmanlarinda gösterilen köyün, peyzaj, mimari yapi, cografik sekil, bitki örtüsü gibi konularda Davutlu Köyü ile hiç bir benzerlik tasimamasi da gözlerden kaçmiyor.

Haber Detayı
Yazar  :  Editör
Kategori  :  BÖLGESEL
Yayınlanma Tarihi  :  24.09.2011 17:35:00
Kaynak  :  Önadim Haber
Bu Habere Yorum Yap
Adınız / Rumuzunuz / Mesaj Başlığınız
Yorumunuz
Bu Habere Yapılan Yorumlar
kina 24.02.2015 19:45:12
ya sizin işiniz gücünüz yokmu nelerle uğrasiyonuz :))) film iste dikkat çekmek için gerçek hikayeden demişler a ilinin b ilçesi c kasabasının d koyu hhahaaha inanmayın arkadaslar
Kara kız 04.02.2015 11:32:02
Bu olay üzerine araştırma yaptım. Karadedeler olayı deşifre denen bir video var youtube da. (alkaytim tarafından eklenen.) filmi izlediğimde gerçek olabileceğini düşündüm. çünkü gerçeklik ifade edebilecek görüntüler vardı. araştırmaya devam ettim. bahsettiğim video karşıma çıktı. o videoda ki çocukların hesaplarını buldum ve aralarındaki benzerlik oldukça fazla şaşırttı. şimdi onlarla iletişime geçmeye çalışıyorum. ayrıca davutlu köyünü ziyaret etmeyi planlıyorum. karadedeler olayını eğer davutlu köyünde olmadığı söyleniyorsa yapılar ve yer şekilleri benzer olmadığını söyleyebilirler. ama hiçbir yerde böyle bir yorum okumadım. çok kafama takıld. gerçek olup olmadığını merak ediyorum. gidenler olursa lütfen bilgi paylaşımında bulunabilir mi
Çekim Yapılan Kamera 04.02.2015 10:06:54
karadedeler olayı yüksek ihtimalle bir
korku filmi değil bir gerilim filmi. fakat
şu aşamada sinopsisinde ve
fragmanında bile mantık hataları
yakalayabiliyorsam daha üzerinde çok
uğraşmaları ve düşünmeleri gerek diyorum. 1989 yılında yaşandığı iddia edilen
olayda gazeteci çocuğa kamerasını
bırakıyor. bu yıl içinde piyasaya çıkan en
küçük boyuttaki el kamerası şu
idi:http://galeri.uludagsozluk.com/ r/105000/+ bu serinin 1997 üretimli sonraki nesil
kamerası şu an elimde mevcut.http:// galeri.uludagsozluk.com/r/105002/+ ve inanın o bile çok hafif değil. bu
kameranın bile manual lens zoom ve
focus özelliği yok. ayrıca bu kameralar
vhs'nin üçte biri boyutlarında 8 mm'lik
v8 ve hi8 kasetlere kayıt yaparlar. filmin
facebook sayfasındaki kasetler ise bildiğimiz vhs: http:// galeri.uludagsozluk.com/r/105016/ + kasetler s-video adaptörler aracılığıyla dijital ortama aktarılırken 640x480
çözünürlükten daha yukarı bir görüntü
kalitesi elde edilebilmesi zor. tabii o yıllarda türkiye'de yaşayan
birinin o yıllarda piyasaya çıkan bir
ürünü alması pek olası değil. o sebepten
kamera şuna (1985 sony handycam)
benziyor olmalı: http:// galeri.uludagsozluk.com/r/105001/+ bir habercinin en kıymetli ve en pahalı
ekipmanı olan kamerasını 14 yaşında
bir çocuğa emanet etmesi hiç mi hiç
inandırıcı değil. hadi oldu diyelim... trailer'daki çocuğun ses renginden
13-14 yaşında olduğu anlaşılıyor.
(fragmanda çocuğun 14 yaşında olduğu
yazıyormuş) o yaşlardaki bir çocuğun
saldırıya uğrayıp bir şey tarafından
çekilirken sarsıntı ve kamera refleksleri çok daha titrek çok daha bulanık
olmalıydı. kasetteki bozulmalar çok dandik. zaten
ben önce arapça harfler zannettim. hadi
o da değil teaser'ın başlarında daha
çocuk sessizce ağaçları çekerken
bozulma olmuş. bu tip kameralarda
buna benzeyecek bozulmalar yalnızca yüksek ses aşırı titreşim ve manyetik
alanlarda oluşur. durduk yere "hey ben
eski bir kamerayım öyleyse
cızırdayayım" demez. bu kameraların her türlü ortam şartına
göre tepkilerine aşina biri olarak
bozulma ve noise efektleri bana hiç
inandırıcı gelmedi. aslında bu kadar derine inmeye de
gerek yok. ilk trailer'ın 20. saniyesinde
ağaçların içine yapılan zoom'un kamera
mamülü olmadığı çok belli. 20-26.
saniyeler arası resmen dijital ortamda
yapılmış hareketler. çok ucuz. diğer fragmanda ise 1989'a ait gazete
kupürlerinde bugünkü dil hakim.
1989'un gazete haberlerini yansıtır
nitelikte değil. o zamanki tabirlerle
şimdiki tabirlerin çoğu farklı. yine
araştırma eksikliği... yine bu fragmanda 14 yaşındaki
çocuğun katledilen 7 kişi arasında
olduğunu okuyoruz. ardından gelen
görüntüde çocuk kapıyı açarken ortam
karanlık. kadrajın etrafı siyah ortaya
doğru aydınlanıyor. bu görüntüden de kameranın üzerinde ışık olduğunu
anlıyoruz. 1989'da hiçbir el kamerasının
üzerinde ışık yoktu. hatta çoğu
profesyonel camcorder'larin bile
çoğunda ışık ayrı olarak takılan bir
ekipmandı. o dönemin el kameralarının lensleri karanlıkta çekim yapmaya
uygun değildi. az ışıkta bile yoğun
karıncalanma olurdu. bir de "sıçmaya hazır olun" falan
diyorlar. evet bunlar bu şekilde kalırsa
gülmekten sıçmaya hazır olun bence
de... türkiye'de sinemacıların en büyük hatası
araştırma aşamasını atlamaları. benim
yaşımda bir insan bunları biliyorsa bu
işle uğraşan deneyimli abiler çok daha
fazlasını bilir.
*alıntıdır.
hasan 22.11.2014 14:23:32
ömer bey.ne içtiniz siz yeşil peri filan mı içtiniz
trrrkya 21.11.2014 17:19:21
yaw izledim tamamen kurmaca benim köyümünde nüfusu 1500 e yakın 200 e 300 e düştü herkes şehre göç etti üretmeyen çiftçi napcak gidecek tabi şehre
trrrrakya 21.11.2014 16:41:50
Konu gerçek mi değilmi bilmem ama orjinal die söylenen çekimler tamamen kurgu.
Muhtar çocuk vs... rol yapmışlar
Ömer 16.11.2014 14:33:10
Arkadaşlar olay gerçektir...%100 hiçbir yalan olmadan o köye gittimköydeki bazı kişilerin evlerinde kaldım köy gayet güzeldi fakat saat 17:00 dan sonra sokakta korkunç şeyler olduğu için kimse çıkmıyordu.Ben akşamleğin camdan dışarı baktığımda bir ışık parıldaması oldu ve bir taş havaya kalktı (BAKIN GERÇEK)Davutlu köyünün nufüsü 1900 ken şuanlarda 500 e inmiş (DİKKAT)
mehmet 06.11.2014 17:01:22
ismetcan cım sen rüya görmüşsün
ismetcan kocman o köyden geçerken 01.11.2014 09:33:02
olum o köyden akşama geliyoduk bi baktık yolun ortasında araba arabayı geçtik bi baktık araba 5 kilometre önümüzde babama dedim baba bu araba ne zaman geçti bizi hiç geçmediki bence karadeddeler gerçek
15.10.2014 13:21:50
film şirketi insanları resmen keklemiş
ilhand 03.09.2014 05:18:09
olay gerçek olmuş olsa şu meçhul ölüm vakası gazetelerde ve tv haberlerinde en az 1 hafta menşetlerde olurdu. hani nerde öyle bir haber var mı? o gazete küpürleri bile gerçek değil.
bilgisayar ve internet elinizin altında buyrun araştırın var mı öyle bir haber..
02.08.2014 17:33:33
aynen tan o çocuk
tatlı kıslar 15.07.2014 17:09:32
o çocuk medcezideki tan değil mi gııı
seda katnis filmdeki hakkı 03.07.2014 15:14:12
Ya bu hakkı denilen kisi medcezirde oynayan tan degilmi evet o
buse/yorum/gazeteciler size sözüm 22.06.2014 19:55:07
araştırınca bizi nasıl bilgilendireceksiniz
Buse/Yorum/Karadedeler 21.03.2014 11:00:26
Biz bu konuyu biliyoruz.Araştırdık.Arkadaşım ve ben Gazeteciyiz.Daha çalışmalara başlamadık ama 2 gün sonra yolculuğa çıkacağız.O köye gideceğiz.
şahin coşkun 19.03.2014 16:30:39
Arkadaşlar böyle şeylerle ugraşmayın cinler onlarla ugraşmadıgınız takdirde size musallat olmaz.ha ben bildigimi yaparım diyosanız siz bilirsiniz.ALLAHA EMANET OLUN...
Veliöğretmen 02.03.2014 22:25:36
Türkiye'ye ne oldu yahu? Eee ttabi bu tarz olaylara inanıp herşeyi din din dine bağlayanlar sizlere çok net birşey söyleyeceğim. Eğer filmin "end credits(filmin sonundaki yazılar)" kısmına dikkatlice bakarsanız ve okuma yazmanız varsa orada miniminnacık bir yazı yazıyor. "Bu filmdeki karakterler ve olaylar gerçeğe dayanmamaktadır." . "musallat" filminde de sanki bir belgeselmişçesine anlatıyordu ama oradaki kahramanlar da hayal ürünüydü. Dindar bir insanımdır cine şeytana ve diğer varlıklara inanırım. Ama uydurmaca olduğu bu kadar belli ve sadece basit bir bilgisayar teknolojisi ile yapılmış efektlere sahip bu filme inanmak resmen saflıktır. Bu film 1999 yılında amerikalıların çevirmiş olduğu "blair cadısı" filminin Türk versiyonu. Lütfen önce bir araştırın sonra yorum yapın.
arkadas 23.01.2014 19:55:11
Allah askına boyle seylerle ugrasmayın boyle seylerle ugrasacagınıza "kuran" okuyun dua edin sukredin namaz kılın bos islerle ugrsip her seyin aslını astarını arastırıp vaktinizi bosa harcamayın ben sizinle bir kardes gibi konusuyorum . Uzun lafın kısası akıllı olun.
23.01.2014 14:35:26
ben alty 3 yaşndym b u fimi izldm cok etkilndim
Kaan 18.01.2014 14:58:26
arkadaslaar ben kırklarelıyım ve bu köyede gıttım bu olaydan sonra gercekten arastırdım gözlemledım insanların konuşmalrında böyle bişey olmadığı görülüyor ama köyün nufus bilgilerni arastırdım ve cok buyuk bır kayıplar gözukuyor boyle bısey olmsa bu ınsanlar neden köyden gitsın köyünden ayrılsın bunun nedeni soyleyemdıler soyledıler ama bana sıradan geldı 2.dikkat ettiğim konu ise köy bu köy arkadaşlar filmdeki köprüye dikkat edin davutlu köyündeki köprüyle aynı ve sadece yenilenmiş bence bu olay gercek bır olay suan davutlu köyündeki nüfusa bakın çok büyük bir kaçış var
Bay Gölge 18.01.2014 13:41:37
ne filmi izledim nede fragmanını..arkadaşlar cin dediğimiz şeylere inanın inanmadığınız zaman dinden çıkarsınız..ikinci bir husus nur doğruyu demiş cin çağırma bilmem şunu yapma bilmem bunu yapma gibi olaylara girerek onları rahatsız ederseniz sonuçlarına katlanamayabilirsiniz...onlarında bizler gibi iyisi kötüsü müslümanı hristiyanı var..akşam ezanından sonra dışarıya çıktığınızda küçük abdestinizi olur olmadık yerlere yapmayınçatı damlalıklarından uzak durun dışarı sıcak soğuk su dökmeyin çöpe kül dökmeyin besmelesiz.banyoya girdiğiniz zaman bile banyo iki kolunuzu açtığınızda size elleriniz duvara değiyorsa eğer iç çamaşırsız girin değmiyorsa iç çamaşırsız girmeyin kız erkek ayrımı yapmadan söylüyorum bunu.tuvalete ve banyoya girerken mutlaka içinizden besmele çekin...bende bunları duydum sizinle paylaşım dedim.dikkat etmekde fayda var
bakış 17.01.2014 17:35:14
Karadedeler Olayı filmi bir uydurmasyon mu yoksa gerçekmi....Film şirketi lütfen bir açıklama yapsın artık
İhtiyar 09.01.2014 07:35:17
İlk izlediğimde fazla aklıma yatırmadım ben daha çok sahte yapım yaşanan bir olaydan esinlenerek sinemaya katıldığını düşündüm ama dün gece tekrar izledim ne ne kadar gerçekten araştırmak istemiyorum . Gölgesizler . İsimli bir film var onunla birebir aynı psikolojide oluyor olaylar kafa yormak istemiyorum ama araştıranlar varsa buraya eklesinler bilgimiz olsun ..
22.12.2013 00:18:03
yadirek kırklareli neden diye soracaksınız o ilk kasatte arabadaki adamın konuşma tarzına dikkat edin trakyalı gibi konuşuyor 7.57. dk dikkat konuşmadan direk belli oluyor ve olay kesinlikle gerçek
nur 21.12.2013 16:43:55
arkadaşalr bizim din hocamız aynı insanlar gibi siz onlarla uğraşmassanız onlarda sizinle uğraşmaz.besmele çekip yanımızdan giderler oyüzden korkmayın hem böyle birşey olsaydı sadece niye davutlu köyünde.belkide gerçekten musallat olmuştur 3 harfliler ama bence o köy bişey yapmışki onlara musallat olmaz .şöyle düşünün bize bulaşmayan insana biz bişey yapmıyoruz.onlarda bize bişey yapmaz tabi siz onlarla uğraşmadıktan sonra.... o yüzden şaçma olaylara inanmayınızzzz.eğer uğraşırsanız sonuna kadar yanınızdadır onlar
:P konu söliyen 11.12.2013 21:56:31
bence arkadaşlar kocaelinin derunce köyü olabilir bence diyom ama size kalmış
hı mı 02.12.2013 15:40:18
biz buna inanıyoruz.. bunlardan k.hamamda da var
02.10.2013 09:03:27
ya bunlar yalan dolan şeyler gercek degil arkadaş
TAFO 27.09.2013 23:10:57
Beyler bu olay gerçek gibi görünüyor. Ama köy o değil bende konuşmmalara ve coğrafyaya bakılırsa karadenizin bir köyü fındık felan da var. Google earth den ben de baktım. davutlu da dere yok. Gelin araştıralım bu konuyu. ekleyin faceden..https://www.facebook.com/avasxD?ref=tn_tnmn
Serdar 06.09.2013 20:44:21
Gerçekte yaşandı mı ? Doğru açıklayın
yalan 13.08.2013 13:07:30
yalan
fatih hopcan 09.08.2013 07:14:47
yorum çok okadarda karışıklık tabi olay doğru olabilir veya olmayabilir üç harfliler dinen doğru tabiki üç harliler bi çok yerdee olabilir onlarında yaratıcısı rabbim onun iazni olmadan onlarda hiçbirşey yapamaz Allaha sığınmak yeter
05.08.2013 06:09:43
Bence yapmacik birsey cünkü cekim esnasinda ekranda bulunan sahislar icinde bulunduklari dogadisi olay anindaki hareketleri pek dogal bir sey degil yani 14 yasinda bir cocuk sözde köyde herkesin kortugu endise duydugu kimsenin anlam veremedigi bir an yasiyor ve bukadar soguk kanli olabiliyorlar..geceleri yagmur altinda köy meydaninda dolasiyorlar terkedilmis evlere girip cekip yapiyorlar ve bunlar dikkat ettiyseniz ne kadar cekim yapilmis kamerani akküsü bitmemis yani v.s.. bunun yanisira meslegimle ilgili oldugundan kesin diyebilecegim önemli bir unsurda su cocuk en sonunda halk tabiri ile adlandirilan cifte av tüfegi ile kisa mesafeden iki el atis yapiyor ve kac kisinin ölmesine sebeb oluyor.. 1. bizde köyde büyüdük ve bizimde bircok köylerde oldugu gibi av tüfegimiz vardi ama cocuk olan bir evde kesinlikle tüfekte fisek (sacma-mermi) yoktu olmaz olamazda.. 2. böyle kisa bir mesafeden kesinlikle bir masa yada sofra etrafindaki 4 veya bes kisi ölümüne sebeb olacak bir atis yapamazsiniz belki fisekten bir iki sacma isabet eder ama ölümle sonuclanabilecek bir yaralanma söz konusu olamaz burda... Ha konu olay belki gercek olmus olabilir ve sonra bu tür bir belgesel calismasi yapilir ayri konu ama bu filim kesinlikle gercek cekim degil..inanmak isteyenler buyursun inansinlar.. saygilar..E.Aydin
idlalll 29.07.2013 01:11:16
yalnız benim kafamı kurcalayan birşey var... asker film sonunda kapıyı kırıp içeri giriyo her yer karanlık ve kamera kayıtta. komutan etrafa ışık tutuyo ve 7 kişinin öldürüldüğü evde komutan eline kamerayı alıp ölenlerin yüzlerini görüntülüyo. kim böyle bi durumda kayıt alma peşinde olur ki?
Gizem 25.07.2013 22:23:33
Simdi bu olay gercekmi diilmi? Muhtar dogrumu soyluyor? Yasanlar dogrumu soyluyor? Burada kim yalanci?
Birisi aciklasa cok kiyak gecicek dogrusu :/
eliff 19.07.2013 08:14:33
merhaba arkdaşlar bu flm ya bir belgesel ya yaşanmış olsun 1989 yılında o tür kıyafetler yoktu bu bir gerçek ikincisi flmdeki köylü şiveleri günümüz konuşması gibi bu olay bence bu köyde geçmiyodur hem geçse muhtar neden yalanlasın adam boşuna dava açmaz
bu arada cinler ateşin dumansız halinden yaratılmış varlıklardır yok diyenler için sölüyorum açıp kuranı cin ayetini okuyabilirler bnde 14 yaşında böyle bir olaya şahit olmuştum ders çalışırken inanmıyor değilim ama flm deki görüntüler gerçek değil araştırdım o yüz başıda inthar etmemii ölmüş
d.sengun 18.07.2013 18:50:58
bu filmin kırklarelinde geçmesi imkansız şiveler çok farklı trakya şivesi degil
Mehmet K. 15.07.2013 23:05:29
Merhaba arkadaşlar. İlk başta size 3 harfli v.b şeylerin varolduğunu söylemek isterim. Bu filmin daha fragmanları yeni yayınlandığı zaman çoğunuz gibi filmin gerçek olup olmadığını merak ettim ve babama "Karadedeler olayını biliyor musun?" dediğimde babam "Boşver öyle şeyleri." dedi. Babam bu olayı anlatmak istemedi. Gazete küpürlerine bakılırsa olayın geçtiği yer Davutlu köyü olarak gözüküyor. Film gerçekten inandırıcı. Ancak son sahnede Erdinç adlı çocuğun kendini öldürme sahnesi biraz saçma. Belki muhtar bazı şeylerden korktuğu için gerçekleri anlatamıyor. Nerden bilebilirsiniz ki? Böyle varlıklar isterse insanlarla iletişime geçebilir. Ve bazı insanlar bu varlıklara hizmet edebilir. Bazı arkadaşlar filmdeki köy ile Davutlu köyünün bir alakası yok diyor. Aradan uzun zaman geçmiş köy elbette değişmiştir. Yorum yapan bir arkadaşın dediği gibi jandarmalar illegal işler yapıyorsa çocuğun çektiği kayıtlardaki siyah cisimler ne? Filmdeki resimlerin ters dönmesi tencere kapağının oynaması gibi olaylar nasıl oluyor. Şu anda ismini hatırlamıyorum ama ..... Emmi diye bir kişi gece atla neden dolaşıyordu ve garip davranıyordu. Diyelimki köyde illegal işlerle uğraşan kişiler gazetecinin gitmesini istiyor ..... Emmi'yi neden engellemediler. Adam çok garip davranıyordu ve bu gazetecinin dikkatini çekip birazdaha köyde kalmasını sağladı. Ve o arkadaşa bi sorum daha olucak. Peki ..... Emmi'ye ne oldu? Kısacası bu film bence gerçek. Gerçek olmasa film şirketi bunu başında belirtirdi. Film şirketi neden gerçek diyerek insanları kandırsınki. Musallat v.b filmlerde gerçek olmadığı halde gerçek dediğini gördünüzmü? Muhtar bazı şeylerden korkuyor olabilir. Bence film şirketinden bi açıklama gelmediği sürece bu olayın sırrı açığa çıkmaz.
Mehmet K. 15.07.2013 23:04:48
Merhaba arkadaşlar. İlk başta size 3 harfli v.b şeylerin varolduğunu söylemek isterim. Bu filmin daha fragmanları yeni yayınlandığı zaman çoğunuz gibi filmin gerçek olup olmadığını merak ettim ve babama "Karadedeler olayını biliyor musun?" dediğimde babam "Boşver öyle şeyleri." dedi. Babam bu olayı anlatmak istemedi. Gazete küpürlerine bakılırsa olayın geçtiği yer Davutlu köyü olarak gözüküyor. Film gerçekten inandırıcı. Ancak son sahnede Erdinç adlı çocuğun kendini öldürme sahnesi biraz saçma. Belki muhtar bazı şeylerden korktuğu için gerçekleri anlatamıyor. Nerden bilebilirsiniz ki? Böyle varlıklar isterse insanlarla iletişime geçebilir. Ve bazı insanlar bu varlıklara hizmet edebilir. Bazı arkadaşlar filmdeki köy ile Davutlu köyünün bir alakası yok diyor. Aradan uzun zaman geçmiş köy elbette değişmiştir. Yorum yapan bir arkadaşın dediği gibi jandarmalar illegal işler yapıyorsa çocuğun çektiği kayıtlardaki siyah cisimler ne? Filmdeki resimlerin ters dönmesi tencere kapağının oynaması gibi olaylar nasıl oluyor. Şu anda ismini hatırlamıyorum ama ..... Emmi diye bir kişi gece atla neden dolaşıyordu ve garip davranıyordu. Diyelimki köyde illegal işlerle uğraşan kişiler gazetecinin gitmesini istiyor ..... Emmi'yi neden engellemediler. Adam çok garip davranıyordu ve bu gazetecinin dikkatini çekip birazdaha köyde kalmasını sağladı. Ve o arkadaşa bi sorum daha olucak. Peki ..... Emmi'ye ne oldu? Kısacası bu film bence gerçek. Gerçek olmasa film şirketi bunu başında belirtirdi. Film şirketi neden gerçek diyerek insanları kandırsınki. Musallat v.b filmlerde gerçek olmadığı halde gerçek dediğini gördünüzmü? Muhtar bazı şeylerden korkuyor olabilir. Bence film şirketinden bi açıklama gelmediği sürece bu olayın sırrı açığa çıkmaz.
sancaktepeli cinler 12.07.2013 16:58:58
İsmimi vermek istemiyorum yalnız bu kara dedeler olayını tam olarak izledim bende bu tür şeyleri çok görüyorum ama fazla inanmıyordum taki bunu izleyene kadar bu videolarda kileri gördüklerimle videodakiler aynı bizat durumum yok şuanda olduğu zaman bizzat kendim oraya gidip kendi gözlerimle iyice bakacağım
tamer güvel 21.06.2013 20:57:26
dikkat ederseniz tüm olaylar kameranın çektiği yönde oluyor çoçuk 2 el ateş ediyo tüm aile vuruluyo askerin el fenerini tutduğu duvarda insan suratına benzer birşey var asker hiç bişey olmamış gibi başka yönlere bakıyo film tamamen kurmacadır
batuhan gündüz 18.06.2013 23:45:32
kanka bulcaz bu işi
Arif Kılıç/Samsun/Terme/Araştırmalara göre... 10.06.2013 12:36:29
Arkadaşlar tam olarak kuzenimle bizde bilmiyoruz neler var ama kuzenim istanbulda oturuyor.Bende samsunda.Burda fındık var orda olabilirmi bilmiyorum olabilme ihtimali var bizim köyle oranın havası toprağı aynı sayılır arastırmalara gore baktım fındık yetişmesi için bir neden yok.Gazete haberleri var 1989 yılındaAnkara'da oturan varsa benimle iletişime gecebilir.Peki niye ankara ? Ankara'da gazete arşivleri vardır.Ordan bulabilirsiniz.Tabi herkeze vermezler.Kılık kıyafet gelincekıyafetler doğal çünkü babannem 1986 yılında vefat etti ve onun kıyafeti daha doğrusu eteği hırkası felan bizde duruyor.Uyuşuyor kıyafetler.Tüfek işine gelince tüfek kullanısım var fakat cok değil bununla ilgili Koç av dünyası var.bURada ordaki tüfeğin videosunu gösterdim adamla bulduk tüfeği adam belki vurulabilir ama o tüfekler geri teper ve tam isabet edemez dedi.Cocuk tam olarak vuramaz anlamına geliyor buda tabi 3 harfliler ne yapar onu bilmem.
Köyü inceleyenler var köyle alakası yok diyorlar ne derece doğru bilinmiyor ama köyün cevresini ve köyün muhtarıyla iletişime gecicez.Bu arada KARADEDE lakaplı cinci hocalar var arkadaşlar define olsun muska olsun karabüyü olsun hepsini yapan KARADEDE diye adamlar varr..Benim görüşüm %75 olumlu %25 inanmamamın sebebi köye gitmediğim icin ve olayı tam olarak cözemedğim icin yalan soylemeye gerek yok arkadaşlar sizden ricam bana Ankara ve kırklareli yakınlarındaki arkadaşlar bana ulaşabilirlermi ?
Faceden mesaj yollayın arkadaşlarrr bu olayı cözmemiz lazım..

https://www.facebook.com/demilovatogerrard?ref=tn_tnmn
Bora 24.05.2013 09:08:20
Bu olayın Kırklareliyle ilgisi yokköyde Davutlu değil.O tarihteki gazeteler K ilinin L ilçesinin D köyü diye yazmış ama ilçenin baş harfini özellikle yanlış yazmış olabilirler.Dabbe Cin vakası filmiyle bu olayın arasında bir bağlantı olabilirolayın yaşandığı yer filmde Derünce diye geçiyor ama öyle bir köyde yokil Kocaeli köy Derince bana kalırsa.
ibrahim 13.05.2013 14:33:40
Uzatmanın alemi yok
serra 07.05.2013 20:06:03
bundan şu çıkıyo
karadedeler olayı gerçek değildir ayrıca bir korku filmidir
sinan 08.04.2013 01:16:30
ben davutlu köyünün 15km uzağındaki düğüncübaşı köyünün sakiniyim bi kere filmdeki insanların şivesi hiç bizim oralara benzemiyo ve ağızlarının hareketlerinede baktım yapay seslendirmede değil film
Enes 30.03.2013 10:14:24
Arkadaşlar konuya çokta vakıf değilim.İş yerinden bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine fragmana ve birazda bahse konu belgesele baktım.Çok forumda 2 el ateş ile nasıl o kadar insanın öldüğünden bahsetmişler fakat çocuk tüfekle ateş ediyo ve domuz kurşunu muhtemelen 6 değil 10 kişi bile ölebilir saçma kurşun ile. Herneyse benim kafamın almadığı konu ise tamam herşeyin düzmece olduğunu var sayarsak şayet pekio çocuğun ateş etmesi nasıl bir kurgu dur ? yani o görüntü! Ve bu olay gerçek mi değil mi ? Dabbe 2 filminin birçok sahnesi ile aynı görüntüler (konu gelişme olarak) o filimdede belgesel gibi kamera çekimleri vardı
26.03.2013 12:45:41
buzamana kadar bu tarz fılmler ızledıgımız ıcın bıze bu KARADEDELER fılmı sıradan fılmler qıbı gelıyor ısın aslı bu 3 harflı dedıgımız seyler ınsanlardan once yer yuzundeydıler dunyayı bızım yanı ınsanların ele gecırdıgını sanıyorlar oysakı bu 3 harflı dedıklerımız bızı ıstedıgı zaman ele gecırebılır aynı zamanda bıze ıstedıgı seyı yapabılır Lüleburgaz/davutlu koyu (L) ıle baslayan ılce tam 7 tane oysakı (D) tk davutlu koyu bu demek oluyorkı Lüleburgaz/davutlu bu olaylara ıster ınannın ıster ınanmayın ama bu seyler yeryuzunde war ve bunu fılme cekmek te ımkansız goz onunde bulundurun dabbe baslarda kamerayla ekım yapıo ve hı bı sekılde goruntu yakalayamıyor fılmde gerılım olsun dıye ıkı tane goz koymus.bu varlıkları hıc bır sekılde goruntuye alamazsınız
ADIM:TOLGA
Y.SEHIR:EDİRNE

mert erdem 23.03.2013 15:46:17
bu olay sahte kameralarda çıkan cocukların elbiseleri 1989 senesinde o şekildee elbiseler yoktu
Erkan Gökçen 11.01.2013 12:21:47
Ataberk bey irtibata geçelim
Ataberk 08.01.2013 19:41:32
1989'da bahsedilen köyde insanlar cin gördüklerini zannederek korkuya kapılırlar. fakat işin aslı bölgedeki jandarma karakolunda dönen olaylardır. jandarma komutanı kıdemli yüzbaşı adem s. ve karakoldaki birkaç kişi daha köyde görevlerini ...kötüye kullanarak yasadışı işler yapmaktadır. üstelik bölgede terör yankısı oluşturmak amacıyla havaya ateş açma yalandan çatışmalar yapmaktadırlar. amaç ise bölgede olağanüstü hal ilan ettirmek ve hem illegal işlerini rahatça sürdürebilmek için bölgeye daha çok hakim olmak hem de maaşlarını yükseltmektir. aynı zamanda köylüler de akşamları dışarı çıkmasınlar diye kulaktan kulağa "karadedeler" söylentisini yayarlar. genç gazeteci hakan b. ise temelde metafiziksel olaylara inanmayıp işin aslını ortaya çıkarmak için köye gider. fakat köyde haber çabucak yayılarak jandarma karakoluna kadar ulaşır. hakan köyde kaldığı sürece jandarmalar işler basına yansıyıp başları yanmasın diye sessiz kalırlar. hakan da 11 gün boyunca sıradışı hiçbir şey olmayınca ve parası azalınca evine dönmeye karar verir. fakat köylüler arsızdır. o gittikten sonra kesin bir şey olacağını söyleyip dururlar ve hakan'dan kamerasını bırakmasını isterler. hakan köydeki bu cingözlere güvenemediği için kamerayı akıllı gördüğü bir çocuğa bırakıp çocuğun da eline kamerayı başka kimseye vermemesi için biraz para sıkıştırır. çocuk evlerde köyün arkalarında arazilerde ormana giden yolda elinde kamerayla bir şeyler ararken devriye gezen jandarma çocuğu görür. ve önce arkasından yaklaşıp kamerayı almak ister. çocuk kamerayı bırakmayınca görünmemek için kaçarlar. (teaser'daki sahne) daha sonra çocuk bunu köydeki bazı kişilere izlettirmek ister ve lafı geçince 6 kişi merak edip toplanırlar. fakat haberi jandarma da alır. köydeki televizyon bulunan iki-üç evden birinde bu 7 kişiyi bularak olay yayılmasın diye öldürürler. kasetleri de alırlar. fakat köylüler kaseti izlemek için kamerayı ayarlamaya çalışırken kayda almışlardır ve ölümleri bu şekilde "yanlışlıkla" belgelenmiştir. aynı zamanda adem s. çocuğun hakan b.'ye haber verdiğinden de kuşkulanmıştır. bir yandan da çocuğun hakan'a bu kadar kısa sürede ulaşmasına pek ihtimal vermemektedirler. fakat istanbul'daki karakola haber verirse başkaları da uyanabileceğinden sivil biçimde kendileri gidip hakan'ı evinden alırlar. önce amaçları hakan'ı sorgulayıp bir şey bilmediğinden emin olunca da serbest bırakmaktır. ama hakan sorguya alınmasından şüphe ederek olayın üzerine gidince serbest bıraktıktan sonra takip edip tenhada yakalarlar ve ormanın içine götürüp kaçamasın insan içine çıkamasın diye çırılçıplak soyarak bir ağaca bağlarlar. elbiselerini de ormanın başka bir yerine bırakırlar. soruşturma bir şekilde bağlanır. jandarma karakolundakiler de çok fazla ses çıkmaya başladığı için illegal işleri kesmeye karar verirler. çok geçmeden de dağılmaya karar verirler. adem s. vicdan azabı duymaktadır. bu hislerden dolayı emekliliğini isteyip köyde kimseyle yüzleşmemek için istanbul'a yerleşmeye karar verir. fakat hiçbir zaman vicdan azabından kurtulamaz sonunda da çareyi kendini öldürmekte bulur. kızı ise ortaya çıkan kasetlerde ne olduğunu merak edip izlediğinde babasının imza attığı bu vahşeti izleyince dayanamaz. daha sonra da maddi sıkıntılardan kaseti gazetecilere satar.....
Erkan Gökçen 08.01.2013 12:11:19
Muhtarla röportajı birebir yapan birisi olarak ve filmi de izlemiş birisi olarak diyorumki. Filmdeki köy ile Davutlu arasında uzaktan yakından hiç bir benzerlik yok. Köyün her tarafını karış karış gezdik. haberin yanısıra bu konuyla ilgili www.kirklartv.com sitesinde de röportajın görüntülü hali yeralıyor.yalnız işin ilginç yanı şu. Film sinemada gösterimden kaltı DVD si çıktı üzerinden 1 seneden fazla zaman geçti ne yapımcı şirket ne de filmin yönetmenleri ortada yok. Bu kanaatimce kuyuya atılan bir taşın etkisinden ibaret.yani adamlar filmi yaptı reklam olsun diye böyle bir şehir efsanesi yarattı belkide. Bilemiyorum..hala kafamda muallak konular var. Ancak bu konuyu araştırmaya devam edeceğim.
ilay 06.01.2013 21:02:01
bu olayın trakyada olması ne kadar saçma trakyanın neresinde öle fındık bahçesi var allah aşkına yaw saçmalamayın bence
06.01.2013 20:59:49
saçma
İLKER GİRGİN 26.12.2012 20:12:27
BU KONUYU ÇOK DETAYLI ARAŞTIRMAK LAZIM DAVUTLU KÖYÜ DEĞİLSE O ZAMAN DÜĞÜNBAŞI KÖYÜ İHTİMALİ YÜKSEK GAZETELERE KONU OLAN BİRŞEY NASIL YALAN DENİLEBİLİR FİLMİ YAKINLAŞTIRILMIŞ SEKİLDE 9 KEZ İZLEDİM HİÇBİR AYRINTIYI KAÇIRMADAN OLAY GERÇEK VE BOŞUNA YALANLAMASINLAR.GAZETECİ DE BİR ÇOK ŞEY GÖRÜYORERDİNÇ DENİLEN ÇOCUK ZATEN KAMERAYI ALIR ALMAZ OLAYLAR BAŞLIYOR.
onur topatan 29.11.2012 02:11:38
muhtarın açıklamalarını hiç dikkate bile almayın bu olayın gercek olduğu o yıllarda bır çok gazeteye konu lmasından bellidir böyle bir olay yok madem o dönem neden bu açıklamaları yapmadınız sayın muhtar.
 
SAĞLIKKÜLTÜR-SANATEĞİTİMEKONOMİGÜNDEMMAGAZİNSİYASETSPORTEKNOLOJİYAŞAMBÖLGESEL -
Copyright @ 2011 Gazetetrakya.com Tüm Hakları Saklıdır.